Polský premiér jede do Moskvy

Polský premiér Donald Tusk má dnes v programu s napětím očekávanou první oficiální návštěvu Moskvy. S prezidentem Vladimirem Putinem má mluvit mimo jiné o americkém protiraketovém štítu, jehož evropský pilíř by Američané rádi viděli v Polsku a České republice. Rusové s tím bouřlivě nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

Donald Tusk si pro normalizaci polsko-ruských vztahů nevybral nejlepší dobu, shoduje se většina politiků. V Rusku se schyluje k prezidentským volbám a jen naivní člověk by očekával, že debata o americké přítomnosti v Polsku bude seriózní. Vlivný opoziční poslanec Karol Karski se domnívá, že nemá smysl hrát dvojí hru, která je navíc zcela průhledná. Polsko nemusí zastírat, že americká základna je i pojistkou proti Rusku.

"Polsko přece není členem Severoatlantické aliance kvůli tomu, že se obává ohrožení z Vietnamu nebo Severní Koreje. Není to tak dávno, co byly na území Polska bez našeho souhlasu sovětské základny. Ruští politici a generálové naše obavy spíš potvrzují," říká Karski.

Podle poslance Karského používá Moskva falešné a licoměrné argumenty: "Rusko nám upírá právo na naši obranu a současně instaluje přímo na hranicích Polska moderní zařízení jako jsou například rakety S-300 v Bělorusku. Rusko už začalo budovat u Petrohradu stejný radar, jaký má být u vás v České republice. A to ani nemluvím o obrovském kontingentu ruských vojsk v kaliningradské oblasti hned za naší hranicí."

Politologové doporučují, aby politici zmírnili propagandistický tón, jinak jim veřejnost neuvěří ani nos mezi očima. Na jedné straně - deset amerických raket není pro Rusko žádnou hrozbou - a na straně druhé není nutné démonizovat a přeceňovat Írán.

"Pouze tři mocnosti mají mezikontinentální střely a není pravděpodobné, že je v dohledné době získají země jako třeba Írán. Musíme odlišovat vědecké poznatky a prognózy od propagandy," doporučuje profesor Roman Kužniar z univerzity ve Varšavě. V Moskvě ale budou dnes jednat politici a ti obvykle používají jen ty vědecké poznatky, které se jim hodí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme