Polský premiér míří do Bruselu

Na první "seznamovací" návštěvu Bruselu dnes přijíždí nový polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Evropská komise od něj očekává vysvětlení kontroverzních témat - jako je například postoj nové polské politické elity k trestu smrti nebo účasti představitelů radikálních stran v polské vládnoucí koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Brusel | Foto: flandry.cz

Bratr polského prezidenta, premiér Jaroslaw Kaczyński se na dnes na svou první zahraniční cestu vydává do Bruselu. Podle polských komentátorů se bude snažit evropské představitele přesvědčit, že se Polsko i nadále ubírá normální cestou evropské spoulupráce. Nebude to ale mít jednoduché.

List Gazeta Wyborcza dodává, že se premiér chce vyhnout nepříjemným dotazům odborné veřejnosti i novinářů, a proto zrušil přednášku v renomovaném Centru pro evropskou politiku. Z podobných důvodů zřejmě také na poslední chvíli odvolal i setkání s poslanci Evropského parlamentu. Polská média se už teď obávají, že premiérova návštěva nedopadne nejlépe.

Šéf evropské komise Jose Manuel Barosso se bude určitě zajímat o názor nového polského premiéra na budoucnost Unie a jeji ústavy. Jaroslaw Kaczyński se netají tím, že na má podobu základního dokumentu Evropské unie názor víceméně euroskeptický. Jeho vize Evropy přesto zůstává velmi mlhavá.

Jasné je jen to, že Polsko chce při rozhodování v Bruselu hrát mnohem aktivnější roli. Zahraniční politika ale není doménou nového polského premiéra a svou roli hraje i slabá jazyková výbava. Pro Jaroslawa Kaczyńského jsou prioritní domácí problémy: především očista veřejného života od agentů bývalých tajných služeb a budování čtvrté republiky.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme