Polský premiér přijíždí do Česka představit unijní předsednictví

Polský premiér Donald Tusk míří na jednodenní návštěvu Česka. Setkat by se měl s premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem. Polský předseda vlády české straně hlavně představí strategii polského předsednictví v Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk hovoří k poslancům Sejmu | Zdroj: ČTK

Premiér Donald Tusk přijíždí do Česka ještě s několika ministry své vlády. Spolu s ním přijedou polští ministři infrastruktury, resortu místního rozvoje a náměstek ministra pro energetiku. Původně dvoudenní návštěvu ale musel premiér o den zkrátit. Může za to aktuální krize v eurozóně. Polsko sice neplatí eurem, ale jako země momentálně předsedající Evropské unii chce být v centru dění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O motivech návštěvy polského premiéra v Česku mluvil na radiožurnálu varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Donald Tusk si do Prahy přijíždí pro ujištění, že v zásadních věcech mají obě země podobné názory. Polsko dnes například hledá podporu v oblasti jaderné energie. Zatímco sousední Německo se s atomem pomalu loučí, Poláci by rádi vybudovali svou první jadernou elektrárnu. Od České republiky čekají, že je v tom v rámci Evropské unie podrží.

Dalším společným tématem může být projekt Východního partnerství. Ten odstartovali právě Češi a pro ambiciózní Poláky je velmi důležitý.

„Musíme mít na paměti, že Poláci se za poslední roky proměnili na velmi sebevědomého a ambiciózního hráče na poli Evropské unie. Jejich nejsilnějším spojencem je Německo, potřebují ale i nás," vysvětluje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška a pokračuje:

Nejen gesto slušnosti

"Polsko by například chtělo vybudovat svoji první jadernou elektrárnu a od nás čekají, že je podpoříme. Měli bychom se také shodnout na tlaku na běloruský autoritářský režim prezidenta Lukašenka.“

„Že sem přijíždí premiér země krátce poté, co se jeho stát ujal předsednické role v EU, to nebývá obvyklé a je to výraz nejen slušnosti, zdvořilosti a dobrých vztahů, ale i zájmu na vztazích obou států. Návštěva bude mít i ekonomický rozměr,“ říká Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který ve Varšavě působil jako zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě polského premiéra v Česku mluvil na Rádiu Česko Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který ve Varšavě působil jako zpravodaj.

Varšava chce za svého předsednictví dokončit přístupová jednání s Chorvatskem. To ale může zkomplikovat česká politická scéna. Kabinet plánuje spojit v parlamentu hlasování o Chorvatsku s hlasováním o české výjimce z lisabonské smlouvy, kterou Praha vyjednala před dvěma lety na žádost prezidenta Klause. Proti tomuto spojení je ale opoziční ČSSD.

„Polsko velmi stojí o to, aby Chorvatsko podepsalo přístupovou smlouvu za polského předsednictví, pravděpodobně někdy v říjnu. Byl by to jeden z viditelných úspěchů polského předsednictví. Varšava o to hodně stojí a premiér Tusk se tady bude ptát premiéra i prezidenta, jak to oni vidí. Chorvatští politici si myslí, že české vnitřní spory nebudou znamenat odklad podpisu dohody. Uvidíme, česká politická scéna je v tomto nevyzpytatelná,“ podotýká Dorazín.

Ladislav Dvořák, Petr Vavrouška, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme