Polský premiér urovnával vztahy s Bruselem

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski dnes urovnával vztahy s Bruselem. Jeho vůbec první oficiální cestě do zahraničí předcházely slovní přestřelky mezi Bruselem a Varšavou, především kvůli otázkám jako je trest smrti a práva homosexuálů, ale i kvůli údajnému ekonomickému ochranářství Varšavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Zdroj: ČTK

Polsko si dva roky od vstupu do Evropské unie získalo pověst zřejmě největšího potížisty z nových členských zemí. Neprávem, ujišťoval dnes v Bruselu premiér Jaroslaw Kaczynski.

Polsko podle něj bylo a zůstane demokratickou zemí v tom nejširším slova smyslu . Nicméně Varšava podle mnohých představitelů unie porušuje práva homosexuálů. V tomto smyslu jej varoval zvláštní rezolucí především Evropský parlament.

Pozornost vzbudil i nedávný návrh prezidenta Lecha Kaczynského obnovit diskuzi o znovuzavedení trestu smrti, který mimo jiné odporuje Evropské chartě lidských práv. Polsko navíc čelí obviněním z ekonomického protekcionismu kvůli, podle některých hlasů z Bruselu, "nepatřičné" ochraně bankovního sektoru a nepřípustným dotacím loděnicím.

Smířlivými výroky dnes v Bruselu nešetřil ani předseda Evropské komise José Barroso. Mluvil o Polsku jako klíčové členské zemi Evropské unie. Podle pozorovatelů ale bude na zlepšení vztahů mezi Varšavou a Polskem třeba především činů a ne jen zdvořilostních frází.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme