Polský prezident chce referendum o privatizaci zdravotnictví

Polský prezident Lech Kaczynski navrhl Senátu vyhlášení referenda o privatizaci zdravotnictví. Podle jeho názoru je vládní program reformy veřejné zdravotní péče nebezpečným experimentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vláda navrhla transformaci všech veřejných nemocnic v obchodní společnosti. Slibuje si od toho pročištění finančních toků z Národního fondu zdraví, jediné zdravotní pojišťovny, k pacientům.

Po této reformě by v Polsku zanikl rozdíl mezi soukromým a veřejným zdravotnictvím. Prezident Lech Kaczynski se domnívá, že o tak důležité otázce by měli rozhodovat občané v referendu.

"Vládní návrh obsahuje zásadní změnu, kterou neprosadili nikde na světě. Vytvoří možnost privatizace absolutně všech zdravotních ústavů. Pan prezident se domnívá, že k tak radikální změně se musí vyslovit občané," zdůvodnil návrh na referendum šéf prezidentské kanceláře Piotr Kownacki.

V Polsku může referendum vyhlásit prezident se souhlasem Senátu. Tam ale vládní koalice premiéra Donalda Tuska drží většinu a prezidentský návrh tady nemá žádnou šanci.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme