Polský prezident jednal se zástupci budoucí koalice

V Polsku začala jednání o sestavení nové vládní koalice. Budou ji tvořit dvě pravicové strany, které zvítězily nedělních parlamentních volbách: Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských a Občanská platforma Donalda Tuska. Zástupce obou stran do svého paláce pozval prezident Aleksander Kwaśniewski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz, Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Polský prezident blahopřál oběma stranám k volebnímu výsledku a projednal s jejich vyslanci poněkud komplikovaný politický kalendář.

Paralelně s koaličními jednáními totiž běží kampaň před prvním a druhým kolem prezidentských voleb. Do 24. října musí hlava státu podle ústavy svolat nový parlament.

"Navrhli jsme, aby se první schůze Sejmu konala co nejdříve, ještě před druhým kolem prezidentských voleb, nejlépe už 19. října," řekl kandidát na premiéra Kazimierz Marcinkiewicz ze strany Právo a spravedlnost.

Marcinkiewicz se dnes ráno nečekaně zastavil na snídani u Jana Rokity, který se měl stát premiérem v případě vítězství Občanské platformy. Poté, co volby vyhrál konkurent, si Rokita účast ve vládě rozmyslel. Marcinkiewicz ho přesvědčoval, aby do vlády vstoupil, ale Rokita zatím neodpověděl.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme