Polský prezident Lech Kaczynski zahynul při leteckém neštěstí

Polsko zasáhla nečekaná tragédie. Při nehodě letadla v Rusku zahynul prezident Lech Kaczynski, jeho manželka a další vrcholní činitelé a politici, například guvernér polské centrální banky. Kaczynski letěl uctít památku Poláků, které za války popravili Rusové v Katyni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo letecké tragédie u Smolenska

Místo letecké tragédie u Smolenska | Foto: Telewizja Polska, S. A.

RADIOŽURNÁL DNES MIMOŘÁDNĚ ZAŘADÍ DO VYSÍLÁNÍ OD 18.30 DOKUMENT PETRA VAVROUŠKY O KATYNI

Letoun na smolenském letišti Severnyj nezvládl v husté mlze přistávací manévr. Zachytil o koruny stromů a začal hořet. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že havárii nikdo nepřežil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajové ČRo Lucie Výborná a Petr Vavrouška o havárii letounu s polským prezidentem

První zprávy hovořily o tom, že v letadle zahynulo 132 lidí, ruské úřady posléze upřesnily, že v prezidentově stroji letělo celkem 97 cestujících a členů posádky. Členů oficiální polské delegace bylo 88.

Podle mluvčího smolenské gubernie Andreje Jevsejenkova doporučilo řízení letového provozu pilotovi ukončit přistávání a odklonit let na letiště v Minsku. Kapitán se ale nakonec rozhodl pro přistání na místě.

Celá oblast asi kilometr od Smolenského letiště je uzavřena, trosky letadla prohledávají záchranáři. Příčinou neštěstí byla podle předběžných údajů chyba posádky. Podle agentury ITAR-TASS ale vyšetřovatelé prověřují i další dvě verze. Kromě selhání lidského faktoru i špatné počasí a případná závada letounu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv založil speciální vyšetřovací komisi, v jejímž čele je premiér Vladimir Putin. Polská strana požádala o to, aby nezávisle mohl vyšetřovat i polský tým.

Záchranáři už vynesli ze zbytků trupu letadla desítky těl. Na místě také vyrostli speciální stany pro zajištění těl před převozem do Moskvy, kvůli identifikaci. Zřízena byla i Horká linka pro příbuzné nebo svědky katastrofy v ruském i polském jazyce.

Lech Kaczynski se dnes v katyňském lese na západě Ruska měl poklonit památce tisíců příslušníků elity polského národa, které tam, i na jiných místech před 70 lety zavraždila tajná sovětská policie NKVD.

Prezident Lech Kaczyński | Foto: Tomáš Adamec

Polsko je v šoku

Pro Polsko je dnešek národní tragédií. Při leteckém neštěstí zahynuly nejdůležitější osobnosti politického a veřejného života. Na palubě byli kromě prezidentského páru například šéf bezpečnostní rady státu, guvernér centrální banky, náčelník generálního štábu, vicemaršálkové Sejmu a Senátu i novináři.

„Před 70 lety Sověti postříleli v Katyni polské důstojníky, dnes na stejném místě tragicky zahynula současná polská elita, která chtěla uctít jejich památku,“ poznamenal zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška.

Premiér Donald Tusk okamžitě svolal do Varšavy mimořádné zasedání vlády, pravomoci zahynulého prezidenta převzal maršálek Sejmu Bronislaw Komorowski, který v zemi vyhlásil týdenní státní smutek.

"Je to nejtragičtější událost v poválečné historie naší země," řekl polský premiér Tusk, který se dle svých slov co nejdříve vypraví na místo neštěstí.

Ve Varšavě a v Krakově se dnes večer konají mše za oběti katastrofy. Na prezidentském paláci visí černá vlajka na půl žerdi, Poláci kladou před sídlo prezidenta květiny. Polsko je v šoku, ze kterého se jen tak nevzpamatuje.

Projevy soustrasti přicházejí z celého světa

„Pro Evropu je to nepředstavitelná katastrofa. Polsko prožívá nepopsatelnou tragédii. Nikdy předtím v Evropě nezahynulo při letecké havárii tolik vysoce postavených lidí,“ napsal ve své kondolenci krajanům předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Jerzy Buzek | Foto: European Commission Audiovisual service

„Všichni, kteří byli na palubě letadla, zemřeli ve službě vlasti na cestě k uctění památky tisíců polských důstojníků zavražděných v Katyni,“ píše se v prohlášení.

Předseda Evropské komise José Barroso v kondolenčním dopise uvedl, že si prezidenta Kaczyňského vážil jako skutečného polského vlastence, který byl ale současně oddaný Evropské unii, svobodě a solidaritě. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová projevila svou účast ministrovi zahraničí Radoslawu Sikorskému.

Smutek nad tragickou havárií polského vládního letadla vyjádřil také Bílý dům. Prezident Obama zavolal polskému premiérovi Tuskovi a vyjádřil mu hlubokou soustrast.

„Smrt prezidenta Kaczynského, jeho manželky a všech ostatních, kteří při havárii zahynuli, je tragédií nejen pro Polsko, ale i pro Spojené státy a pro celý svět,“ uvedl mimo jiné ve zvláštním prohlášení prezident Barack Obama. Letecké neštěstí zasáhlo podle něj mnoho lidí napříč celou Amerikou. Zdůrazňuje v té souvislosti, že polští přistěhovalci pomáhali formovat Spojené státy.

Klausem neštěstí otřáslo

K polské tragédii se vyjádřil také prezident Václav Klaus při svém projevu ve svatovítské katedrále, kde se dnes oficiálně ujal úřadu pražský arcibiskup Dominik Duka. Českým prezidentem zpráva o smrti polské hlavy státu Lecha Kaczynského velmi otřásla. Považoval ho za svého osobního přítele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus prohlásil, že Česká republika ztratila v Lechu Kaczynském unikátního přítele

„Tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczynského, jeho manželky a dalších lidí na palubě letadla je naprosto hrůznou událostí. Prezident Kaczynski byl velká osobnost, velký syn polského lidu, mimořádný prezident,“ řekl prezident Václav Klaus.

Prezident Lech Kaczynski měl k Václavu Klausovi politickými postoji velice blízko. Oba státníci například oddalovali svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu. Kaczynski v lednovém rozhovoru s varšavským zpravodajem Petrem Vavrouškou těsně před návštěvou Prahy ocenil kvalitu česko-polských vztahů. Zároveň ale apeloval na to, aby obě země spolupráci zintenzivněly, mimo jiné v úsilí o demokratičtější Evropskou unii.

Na přání Václava Klause bude nad Pražským hradem vedle naší vlajky vlát také vlajka polská s černými smutečními pruhy.

České osobnosti kondolují

Lítost nad tragédií, která zasáhla Polsko, vyjadřují i osobnosti české politiky a společnosti. Exprezident Václav Havel v České televizi řekl, že tato katastrofa ovlivní dějiny Polska:

„Od jiných katastrof, které jsou velmi vzácné, se odlišuje tou koncentrací politiků a ústavních činitelů v letadle. Je to něco, co je téměř neuvěřitelné a v tuto chvíli ještě asi nemáme dostatečný odstup, abychom to dokázali dostatečně pojmenovat.“

Při svém slavnostním uvedení do úřadu ve svatovítské katedrále vyjádřil svou soustrast i nový arcibiskup pražský Dominik Duka.

„Chtěl bych zde přítomnému panu velvyslanci Polska vyjádřit soustrast jménem českých biskupů, jménem české církve a věřím, že i jménem všech účastníků této slavnostní bohoslužby. Odpočinutí lehké,“ uvedl Duka.

Soustrast vyjádřil ze zahraniční cesty do USA také premiér Jan Fischer. Podobně se vyjádřili i šéf Senátu Přemysl Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Předseda Senátu Přemysl Sobotka už poslal soustrastný telegram svému polskému protějšku.

„Je to obrovská tragédie zrovna v den výročí katyňské vraždy. Polsko zažívá velmi smutné okamžiky,“ konstatoval Sobotka.

Památce obětí letecké havárie, při které zahynul polský prezident Lech Kaczynski, jeho choť a další vysocí představitelé Polska, se symbolicky poklonili i lidé v Praze. Před polskou ambasádu pokládají květiny a zapalují svíčky.

Pavel Novák, Petr Vavrouška, Marika Táborská, Renáta Prátová, Vít Pohanka, Lucie Výborná, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Herget, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme