Polský prezident poprvé navštíví Rusko, uctí oběti katyňského masakru

Polský prezident Lech Kaczynski dnes poprvé navštíví Rusko, nesetká se tam ale s žádnými politiky. Zamíří do Katyně nedaleko Smolensku, kde uctí památku polských obětí sovětského teroru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Polska Lech Kaczyński na přehlídce ve Varšavě | Zdroj: ČTK

17. září 1939 Rudá armáda zákeřně napadla Polsko. Na okupovaných územích začali příslušníci NKVD zatýkat polské vojáky, učitele a duchovní.

V hromadných hrobech v Katyni, Mědném a dalších místech leží až 22.000 obětí Stalinovy tajné policie. Rusko odmítá tento zločin označit za genocidu a Katyň se tak stala jedním z mnoha problémů, které jsou překážkou setkání prezidentů Ruska a Polska.

Lech Kaczynski se z Katyně vrací do Varšavy, aby stihl premiéru nejnovějšího filmu režiséra Andrzeje Wajdy, popisující příběhy rodin Poláků zavražděných v Katyni. Jednou z obětí Stalinova teroru byl totiž i Wajdův otec.

"Stál jsem před otázkou, jestli jako svědek těch časů dokážu předat jejich atmosféru, barvu a vůni mladým hercům. Snad se mi alespoň trochu to povedlo," říká Andrzej Wajda. Jeho velkým přáním je uvést film o Katyni v Moskvě.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme