Polský prezident se rozloučí ve Washingtonu

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski odlétá rozloučit se do Spojených států. V prosinci - po deseti letech v čele státu - opustí prezidentský úřad. Polsko je jedním nejvěrnějších amerických spojenců v Evropě - tomu odpovídá i četnost kontaktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski | Foto: OSN

Prezident Aleksander Kwaśniewski za deset let absolvoval 170 setkání s americkými politiky - doma i v zámoří. Varšava za jeho prezidentství podpořila operaci v Iráku a vyslala tam relativně velký kontingent vojáků.

Polští politici doufali, že odměnou bude mimo jiné zrušení vízové povinnosti, to se ale zatím nepodařilo prosadit. Mnoho Poláků pracuje ve Spojených státech načerno a počet odmítnutých žadatelů o víza stále překračuje stanovenou normu.

Kwaśniewského návštěva ve Washingtonu vyvrcholí zítra večer, kdy na jeho počest uspořádá americký prezident George Bush slavnostní večeři. Polský prezident ho chce ujistit, že i jeho nástupce a nová polská vláda neplánují žádnou změnu ve vztazích ke Spojeným státům.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme