Polský prezident se rozloučí ve Washingtonu

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski odlétá rozloučit se do Spojených států. V prosinci - po deseti letech v čele státu - opustí prezidentský úřad. Polsko je jedním nejvěrnějších amerických spojenců v Evropě - tomu odpovídá i četnost kontaktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski | Foto: OSN

Prezident Aleksander Kwaśniewski za deset let absolvoval 170 setkání s americkými politiky - doma i v zámoří. Varšava za jeho prezidentství podpořila operaci v Iráku a vyslala tam relativně velký kontingent vojáků.

Polští politici doufali, že odměnou bude mimo jiné zrušení vízové povinnosti, to se ale zatím nepodařilo prosadit. Mnoho Poláků pracuje ve Spojených státech načerno a počet odmítnutých žadatelů o víza stále překračuje stanovenou normu.

Kwaśniewského návštěva ve Washingtonu vyvrcholí zítra večer, kdy na jeho počest uspořádá americký prezident George Bush slavnostní večeři. Polský prezident ho chce ujistit, že i jeho nástupce a nová polská vláda neplánují žádnou změnu ve vztazích ke Spojeným státům.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme