Polský prezident se v Rusku poklonil obětem katyňského masakru

Polský prezident Lech Kaczyński poprvé navštívil Rusko. Nesetkal se tam ale s prezidentem Vladimirem Putinem. Kaczyński se poklonil památce zavražděných polských důstojníků v Katyni a hned poté se vrátil do Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Kaczyński v ruské Katyni | Zdroj: ČTK

Lech Kaczyński nad masovými hroby polských vojáků prohlásil, že z tohoto zločinu neobviňuje současné vedení Ruska. Podmínkou dobrých vztahů je ale vyslovení pravdy o minulosti, upozornil polský prezident. Moskva odmítá hovořit o katyňském zločinu jako o genocidě.

Po napadení Polska Sovětským svazem - přesně před 68 lety - odvlekli agenti NKVD 250 tisíc Poláků do stalinských táborů. Patnáct až dvacet tisíc vojáků, učitelů, úředníků a duchovních postříleli a zakopali v lesích u Katyně a na dalších místech. Tyto události zachycuje nejnovější film režiséra Andrzeje Wajdy, který má světovou premiéru dnes večer ve varšavském Velkém divadle.

"Natočil jsem ten film v poslední chvíli, kdy jsem ještě měl dost energie a sil. Padesát let ve svých filmech vyprávím o polské historii a bez katyňského tématu by tento příběh nebyl úplný. V zahraničí by takový film natočit nemohli," říká 81letý Andrzej Wajda.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme