Polský Sejm bude hlasovat o potratech. Navržen je jejich úplný zákaz i větší dostupnost

V dolní komoře polského parlamentu se bojuje o dostupnost potratů. Návrh na jejich úplný zákaz předložil občanský výbor Stop potratům. Jejich větší dostupnost naopak navrhuje organizace Zachraňme ženy. Polsko má teď spolu s Irskem nejpřísnější pravidla pro umělé přerušení těhotenství v Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Potrat je masakrem nevinných dětí. Je peklem pro ženy a morální hanbou mužů,“ prohlásila Joanna Banasiuková z výboru Stop potratům. Proto je podle ní nutné umělé přerušení těhotenství úplně zakázat.

Organizace Zachraňme ženy naopak chce, aby měly Polky právo požádat o potrat do 12. týdne těhotenství, stejně jako v České republice.

„Existuje obrovské potratové podzemí. V jeho důsledku se v Polsku každý rok nelegálně přeruší sto tisíc těhotenství,“ řekla poslancům členka této organizace Barbara Nowacka.

Pravidla pro potraty jsou v Polsku údajně druhá nejpřísnější v rámci Evropy, a to hned po Irsku. Provádět se smějí jen ve třech případech – pokud je ohrožen život matky, pokud je plod poškozen nebo pokud bylo početí výsledkem zločinu, tedy znásilnění nebo incestu.

Potratová turistika

Potraty se ovšem přímo v Polsku provádějí i načerno, nebo Polky zákon obcházejí takzvanou potratovou turistikou. Nejčastěji vyjíždějí za umělým přerušením těhotenství do České republiky nebo na Slovensko, ty bohatší míří i do Rakouska.

V průzkumech veřejného mínění se většina Poláků staví proti úplnému zákazu potratů, i když takové návrhy mají podporu vlivné katolické církve.

Vít Pohanka, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme