Polský Sejm bude hlasovat o potratech. Navržen je jejich úplný zákaz i větší dostupnost

V dolní komoře polského parlamentu se bojuje o dostupnost potratů. Návrh na jejich úplný zákaz předložil občanský výbor Stop potratům. Jejich větší dostupnost naopak navrhuje organizace Zachraňme ženy. Polsko má teď spolu s Irskem nejpřísnější pravidla pro umělé přerušení těhotenství v Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Potrat je masakrem nevinných dětí. Je peklem pro ženy a morální hanbou mužů,“ prohlásila Joanna Banasiuková z výboru Stop potratům. Proto je podle ní nutné umělé přerušení těhotenství úplně zakázat.

Organizace Zachraňme ženy naopak chce, aby měly Polky právo požádat o potrat do 12. týdne těhotenství, stejně jako v České republice.

„Existuje obrovské potratové podzemí. V jeho důsledku se v Polsku každý rok nelegálně přeruší sto tisíc těhotenství,“ řekla poslancům členka této organizace Barbara Nowacka.

Pravidla pro potraty jsou v Polsku údajně druhá nejpřísnější v rámci Evropy, a to hned po Irsku. Provádět se smějí jen ve třech případech – pokud je ohrožen život matky, pokud je plod poškozen nebo pokud bylo početí výsledkem zločinu, tedy znásilnění nebo incestu.

Potratová turistika

Potraty se ovšem přímo v Polsku provádějí i načerno, nebo Polky zákon obcházejí takzvanou potratovou turistikou. Nejčastěji vyjíždějí za umělým přerušením těhotenství do České republiky nebo na Slovensko, ty bohatší míří i do Rakouska.

V průzkumech veřejného mínění se většina Poláků staví proti úplnému zákazu potratů, i když takové návrhy mají podporu vlivné katolické církve.

Vít Pohanka, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme