Sejm nově povede Ministryně vnitra Witeková. Získala zhruba tři pětiny hlasů polských poslanců

Dolní komora polského parlamentu zvolila do svého vedení dosavadní ministryni vnitra Elžbietu Witekovou, informovala polská televize TVN24. Původní předseda Sejmu Marek Kuchciński v pátek rezignoval kvůli aféře s vládními letadly. Witekovou na maršálku Sejmu jmenovala vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS).

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní ministryni vnitra a současná šéfka Sejmu Elžbieta Witeková (vlevo) a původní předseda Sejmu Marek Kuchciński (vpravo). | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Witeková získala hlasy 245 poslanců, 135 jich dalo hlas kandidátce opozice Malgorzatě Kidawé-Blońské z Občanské platformy (PO).

Šéf Sejmu rezignoval kvůli aféře se soukromými lety. Kaczyński se ho ale zastal

Číst článek

Witeková je členkou Sejmu od roku 2005, ministerstvo vnitra řídila od června. Jmenována do této funkce byla v rámci reorganizace vlády po volbách do Evropského parlamentu, kam se dostali někteří z členů vlády včetně předchůdce Witekové Joachima Brudzińského.

Witekovou ještě před pátečním jednáním Sejmu z funkce ministryně vnitra odvolal prezident Andrzej Duda. Polská agentura PAP uvádí, že Witekovou na ministerstvu vnitra nahradí dosavadní vládní koordinátor speciálních služeb Mariusz Kamiński.

Výměna šéfa Sejmu je důsledkem aféry kolem zneužívání vládních letadel k soukromým cestám, která byla několik dní hlavním tématem polské politiky. Kuchciński se nejprve v pondělí omluvil, že s rodinou nadmíru využíval vládní letadla i vrtulníky k cestám hlavně do domovského Řešova. Ve středu se ale objevila informace, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům cestovali i řadoví poslanci PiS s rodinami.

Kuchciński ve čtvrtek řekl, že žádné předpisy neporušil. Uznal nicméně, že věc poškozuje pověst PiS, a oznámil, že odstoupí. Na funkci rezignoval v pátek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme