Polský Sejm i Senát se rozloučí se zesnulými zákonodárci

Dnes zasednou obě komory polského parlamentu a uctí oběti sobotní letecké tragédie u ruského Smolenska, při které zahynul prezident Lech Kaczynski s manželkou a další desítky vysokých politických, vojenských či církevních představitelů země. Do Varšavy také dorazí další těla obětí katastrofy, včetně první dámy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko se ponořilo do smutku | Zdroj: ČTK

Na mimořádném zasedání polského Sejmu i Senátu se dnes polští politici rozloučí s patnácti poslanci a třemi senátory, kteří zahynuli v sobotní letecké katastrofě.

Na místech, kde zákonodárci v obou komorách parlamentu pravidelně sedávali, dnes budou jen kytice. Přítomny budou také rodiny zesnulých politiků.

Do Varšavy byly dnes přivezeny i ostatky manželky prezidenta Kaczynského Marie, její rakev má být vystavena spolu s rakví Kaczynského v kapli prezidentského paláce. Ode dneška se s nimi občané budou moci rozloučit. "Očekáváme, že dav lidí před prezidentským palácem bude obrovský,“ uvedl na Rádiu Česko zpravodaj polské televize Piotr Gurecky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli zahraniční zpravodaj polské televize Piotr Gorecky a Luboš Palata, komentátor Lidových novin.

Hlavní smuteční obřad se má konat v sobotu, pohřeb v neděli. Na jejich organizaci pracuje zvláštní komise, ve které jsou také zástupci protokolu ministerstva zahraničních věcí a kanceláří premiéra a prezidenta. „Je zde totiž spousta otázek nejen logistických, ale také politických. Musí například vyřešit určitý řád mezi zahraničními hosty,“ řekl Gurecky.

„Samotný pohřeb – ceremonie uložení rakve do hrobu - podle mě neproběhne v neděli, protože v katolických církvích se v neděli pohřby nekonají, ale možná tady bude výjimka,“ dodal.

Polská armáda bude dále efektivně fungovat

Na znamení soustrasti s polskou tragédií byly včera na půl žerdi svěšené i vlajky členských států Severoatlantické aliance. Kvůli havárii polského speciálu se mimořádně sešli velvyslanci NATO.

„Stejně jako obecné povědomí o této tragédii, i v NATO převládá dojem, že jde o citelnou ztrátu pro Polsko a jako členskou zemi i pro Severoatlantickou alianci. A to jak v rovině politické, tak v rovině vojenské,“ řekl na Rádiu Česko český zástupce při NATO Martin Povejšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kondolencím po polském leteckém neštěstí se připojili i velvyslanci NATO. Hostem Rádia Česko byl český velvyslanec při alianci Martin Povejšil.

Odmítl zároveň, že by se objevovaly názory, že obranná schopnost Polska může být tragédií oslabená. „Je to ztráta citelná, nikoliv nenahraditelná. Polská armáda bude dále efektivně fungovat, jako dosud,“ dodal s tím, že na setkání velvyslanců NATO to potvrdil i polský velvyslanec.

V souvislosti s tragédii se hodně diskutuje o tom, zda nebyla chyba, že v letadle cestovalo několik vysoce postavených armádních příslušníků najednou. „Troufnu si tvrdit, že po této tragické zkušenosti budou alianční země věnovat daleko větší pozornost tomu, kdo cestuje najednou v jednom letadle, jaké následky by případná havárie mohla přinášet,“ uvedl Povejšil.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme