Polský Sejm přišel s vlastní analýzou reparací. Máme na ně právo, tvrdí Varšava

Případná žádost Polska o vyplacení německých válečných reparací by byla oprávněná, tvrdí analýza, kterou si nechal vypracovat polský Sejm. Německý Spolkový sněm před časem došel k opačnému názoru, nároky podle něj Polsko ztratilo nejpozději v roce 1990. Polská vláda zatím s rozhodnutím oficiálně o reparace požádat vyčkává.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Sejmu | Foto: Filip Harzer

Autoři čtyřicetistránkové analýzy zdůraznili, že 2. sv. válka poškodila Polsko ze všech evropských zemí nejvíce a na náhradu ztrát má Varšava právo. Polsko se reparací v 1953 zřeklo. Podle studie se to ale stalo v rozporu s ústavou, pod nátlakem Sovětského svazu a týkalo se to pouze Německé demokratické republiky.

Němci smetli reparace pro Polsko ze stolu

Číst článek

Analýza také vypočítává, o jakou částku by se Polsko mohlo hlásit. Jen materiální škody se prý vyšplhaly na skoro 50 miliard předválečných dolarů.

Polská vláda zatím o vyplacení reparací nepožádala. Premiérka Beata Szydłová minulý týden ale prohlásila, že Polsko chce mít možnost debatovat o spravedlnosti a má právo se o ni hlásit.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme