Polský Sejm vášnivě debatuje o umělém ukončení těhotenství

Krajně pravicová Liga polských rodin navrhuje, aby povinnost chránit lidský život už od jeho početí byla zakotvena přímo v ústavě a vítězové voleb by tento zákon nemohli lehce změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těhotenství | Foto: Archiv ČRo

Lidský život od početí až po přirozenou smrt považujeme za fundamentální hodnotu. "Respektujeme právo každé lidské bytosti na život bez ohledu na její věk a psychickou nebo fyzickou kondici," zdůvodnil návrh na ústavní změnu Marek Kotlinowski z Ligy polských rodin.

Opozice poukázala na obrovský počet nelegálních potratů a obvinila navrhovatele z pokrytectví: "Svaz demokratické levice chce také omezit počty potratů. Chceme toho ale dosáhnout lepší sexuální výchovou a zavedením dostupné antikoncepce. Skončete s pokrytectvím. Oficiálně se v Polsku provádí něco málo přes sto interrupcí ročně. Ve skutečnosti je to tisíckrát víc," upozornila levicová poslankyně Joanna Senyszynová.

Proti jakýmkoli změnám zákonů se vyslovili prezident Lech Kaczyński i největší opoziční strana - Občanská platforma. Liga polských rodin zřejmě pro svůj návrh nenajde v Sejmu většinovou podporu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme