Polský Senát posvětil kontroverzní změny v justici. Dudův podpis má být tentokrát formalita

Polský Senát v pátek v noci přijal poslední část reformy justice. Schválené zákony teď míří k polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Ten je zároveň jejich autorem, zákonodárci ale přijali desítky pozměňovacích návrhů. Prezident s vlastní inciativou přišel poté, co v létě vetoval návrhy vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál polského Senátu | Zdroj: Reuters

Podle dřívějšího prohlášení viceministra spravedlnosti Marcina Warchoła nově přijaté zákony z 80 % odpovídají těm, které prezident dříve vetoval. Od prezidenta se ale očekává, že reformy podepíše. „V této chvíli jsme v situaci, ve které všechny nejdůležitější požadavky prezidenta zůstaly v zákonech, a pozměňovací návrh nenarušily záměry a vůli prezidenta,“ řekl v pátek v Radiu Varšava mluvčí prezidenta Dudy.

Napodruhé a ve stínu změny premiéra. Polští poslanci schválili kritizované reformy soudnictví

Číst článek

Pokud prezident poslední část reformy podepíše, o práci přijdou až tři desítky soudců nejvyššího soudu. Odejít budou muset kvůli snížení věku odchodu do důchodu.

Opoziční Občanská platforma tvrdí, že to je v rozporu s ústavou, protože soudci nebudou moci dokončit své šestileté mandáty. Předčasně skončí ve funkci i 1. předsedkyně soudu Małgorzata Gersdorfová, která je kritičkou současné vlády a v červenci aktivně proti původní reformě brojila. Současná novela je podle ní „tragickým momentem pro justici“.

Polský prezident Andrzej Duda | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Soudcovská rada

Senátoři také přijali změnu způsobu volby členů Národní soudcovské rady, která dohlíží na nezávislost polské justice.

Soudci je už nebudou vybírat ze svého středu. Z 25 členů rady má být nově jen 15 soudců, radní mají navíc nově volit poslanci 3/5 většinou – dosud je vybírali sami soudci.

Vládní tábor i přes kritiku evropských institucí (Evropské komise i Rady Evropy) trvá na tom, že zákony odpovídají evropským standardům a že soudy je potřeba reformovat, protože jsou pomalé a neefektivní.

Duda zkouší kompromis o polské justici. 'Tleskali jsme vám, ale zklamal jste,' vzkazuje mu opozice

Číst článek

„Nejde nám jen o strukturální změny, ale i personální. Soudci musí mít mentalitu služebníka národu, nikoli mentalitu panovníka,“ zdůvodňoval změny na konci listopadu poslanec PiS Stanisław Piotrowicz.

V létě Duda dva ze tří vládních zákonů odmítl v původní podobě podepsat k nelibosti PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczyńského. Podle prezidenta dávaly novely přílišnou moc do rukou jedné strany a ministra spravedlnosti a odporovaly ústavě.

Prezident pak přišel na konci září s vlastními návrhy, týdny o nich jednal se svou mateřskou stranou PiS. Novely ale vznikaly za značného utajení, což vzbudilo kritiku ze strany opozice, ale i Organizace spojených národů a Evropské komise, obávající se dalšího poškození soudního systému v zemi.

haf, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme