Soudní evropský dvůr nepovažuje disciplinární režim polských soudců za nezávislý a nestranný

Disciplinární režim polských soudců je v rozporu s právem Evropské unie. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou o tom ve čtvrtek rozhodl Soudní dvůr EU. Podle nejvyššího orgánu unijní justice existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory, která vede se soudci kárná řízení.

Lucemburk/Brusel (Aktualizováno: 10:48 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud v Lucemburku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Polsko před unijním soudem zažalovala Evropská komise, podle níž Varšava v souvislosti s disciplinárním řádem soudců neplní své povinnosti vyplývající z právních předpisů EU. Soud dal ve čtvrtek všem námitkám komise za pravdu a shledal v polském systému řadu problémů.

Disciplinární komora podle soudců v Lucemburku „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.

‚Předpisy unijních smluv jsou v rozporu s ústavou‘. Polský soud poprvé rozhodl proti Soudnímu dvoru EU

Číst článek

Kárný režim navíc podle unijního soudu umožňuje, aby běžná rozhodnutí soudců byla vnímána jako disciplinární prohřešky, čímž na ně umožňuje vyvíjet tlak.

Komora se stala součástí několikaletého sporu o reformu polské justice, která podle Bruselu podkopává nezávislost polského soudnictví. Unijní soudci již případy spojené s reformou na podnět Evropské komise posuzovali několikrát. Dospěli mimo jiné k závěru, že zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu. 

Polský nejvyšší soud ve středu rozhodl, že dřívější předběžná opatření, kterými unijní soud nařídil přerušit práci zmíněné komory, odporují polské ústavě.

Polská vláda námitky komise podporované řadou členských států odmítá jako zasahování do svrchovanosti země. Polská justice má v těchto dnech ve vlastní reakci na spor rozhodnout o tom, zda je unijní právo nadřazené polské ústavě či nikoli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme