Polský soud řeší obchod s dítětem mezi polskou a rumunskou rodinou

Před polský soud se dostaly dvě rodiny. Polští manželé, kteří nemohli mít vlastní dítě a rumunská rodina, která jim ho nabízela. Z dítěte se ale radovali jen pár minut. Policii varovali lékaři, kteří měli pochybnosti. Polským manželům hrozí až tři roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Podle polského deníku Gazeta Wyborcza začal příběh zhruba před dvěma lety, když na dveře jedné bezdětné polské rodiny zaklepal Rumun s dcerou a prosil je o peníze. Tehdy dostal zhruba v přepočtu sto korun.

Za nějaký čas se Rumun vrátil i s ženou, která byla těhotná, a bezdětnému páru ještě nenarozené dítě nabídl, protože by ho i tak nechali po porodu v nemocnici.

Polský pár po potomkovi toužil, o dítě se pokoušel pět let. Nepomohly ani pokusy o umělé oplodnění. Manželé byli už tak zoufalí, že na nabídku rumunské rodiny kývli. Té pak platili dlouhodobě hotel, starali se o těhotnou ženu, chodili s ní k lékaři na pravidelné prohlídky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Před porodem Rumunku falešně zaregistrovali v pojišťovně na jméno polské ženy, jako otce uvedli jejího manžela. Za přenechání dítěte Rumunům zaplatili v přepočtu 150 tisíc korun a ještě jim koupili ojetý automobil.

Polská rodina se z dítěte radovala jenom okamžik. Pouhých pět minut po porodu přišla do nemocnice policie, která dostala hlášení od lékařů. Ti měli od začátku pochybnosti a policisty varovali předem.

Polským manželům hrozí až tři roky vězení. Prokuratura tvrdí, že pouhé přemluvení rumunské rodiny k prodání dítěte může být kvalifikováno jako trestný čin obchodování s lidmi bez ohledu na to, že polský pár měl dobré úmysly a o dítě se chtěl starat.

Experti na práva dítěte připouštějí, že polský manželský pár chtěl dítěti skutečně nabídnout domov. Ale koupě dítěte není možná. Podle nich si měli počkat na adopci.

Jiní odborníci ale vzápětí dodávají, že adoptování cizinců v Polsku je velmi komplikované až nemožné.

Zatímco polský manželský pár stanul před soudem, rumunská rodina opustila zemi i s narozeným chlapečkem a soudnímu procesu se vyhýbá.

Petr Vavrouška, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme