Polský ústavní soud se postavil za Dudu. Normy schválené bez odsouzených poslanců prý neplatí

Polský ústavní soud dal za pravdu prezidentovi Andrzeji Dudovi ve sporu o platnost zákonů, které přijímal parlament bez dvojice odsouzených a prezidentem omilostněných opozičních poslanců. Soud, který je podle současné proevropské vlády pod kontrolou nynější nacionalistické opozice, svým rozhodnutím patrně prohloubí chaos v polské justici, napsala ve středu agentura Reuters.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Konzervativní prezident Duda, který má blízko k opoziční straně Právo a spravedlnost, odsouzeným poslancům v lednu udělil milost | Zdroj: Reuters

Spor o právní postavení bývalého ministra vnitra Mariusze Kamińského a jeho někdejšího náměstka Macieje Wonsika je jedním z mnoha, který s opozicí po svém nástupu vede vláda premiéra Donalda Tuska.

Oba politici opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), která v zemi do loňska vládla dvě volební období, byli odsouzeni za zneužití pravomocí.

Tuskovi se podařilo za sto dnů prosadit jen zlomek předvolebních slibů. Problémem je i vztah s Dudou

Číst článek

Konzervativní prezident Duda, který má k PiS blízko, jim v lednu udělil milost. Šéf dolní parlamentní sněmovny Szymon Holownia jim ovšem po omilostnění odmítl vrátit poslanecké mandáty.

Duda prohlásil dvojici zákonů, které parlament schválil bez přítomnosti omilostněného dua politiků, za neplatné. Jeho rozhodnutí nyní potvrdil ústavní soud, podle kterého jsou normy neústavní.

Podle Tuskovy vlády ale ústavní soud v současnosti nedokáže plnit svou roli, neboť v něm působí soudci neoprávněně dosazení minulou vládou PiS a tribunál vydává pouze rozhodnutí v souladu se zájmy této strany. Parlament na jaře přijal usnesení, podle kterého je soud nutno obnovit podle ústavních pravidel za účasti vlády i opozice.

Případ Kamińského a Wonsika sahá až do roku 2007, kdy dvojice stála v čele protikorupční agentury CBA. Za tehdejší zneužití pravomocí je v roce 2015 soud nepravomocně odsoudil, prezident Duda ale oba politiky následně omilostnil.

Nejvyšší soud později zpochybnil milost udělenou ještě před pravomocným odsouzením a jiný soud loni v prosinci oba politiky PiS poslal do vězení na dva roky. Policie je v lednu zadržela, načež jim Duda milost udělil znovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme