Polský vojenský prokurátor potvrdil pokus o sebevraždu
Polský vojenský prokurátor, který se postřelil během tiskové konference, poprvé promluvil. Přiznal, že se chtěl zabít. Protestoval tak proti plánovanému zrušení vojenské prokuratury.
Vojenský prokurátor přiznal, že chtěl spáchat sebevraždu. Legálně drženou pistoli si strčil do úst, špatně ale zamířil, protože se jeden z kameramanů snažil dostat do místnosti, aby zkontroloval kabely od kamery a stativ. Kulka tedy prošla jen ústní dutinou.
„Ten člověk, který chtěl jen spravit kabely od kamer mi zachránil život. Lekl jsem se a zasáhl tvář, ne hlavu,“ řekl v rozhovoru pro polská média Mikolaj Przybyl.
Poprvé také naznačil, co ho vedlo k tak radikálnímu rozhodnutí vzít si život. Potvrdily se dřívější spekulace, že jde o spor mezi civilní a vojenskou prokuraturou. Przybyl nesouhlasí s plánem zrušit vojenské žalobce a podřídit je právě civilnímu státnímu zastupitelství.
O případu mluvil na Radiožurnálu varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška
Podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky má s případem jen okrajovou souvislost vyšetřování letecké katastrofy prezidentského speciálu u Smolenska:
„Je pravdou, že spor mezi civilní a vojenskou prokuraturou se naposledy vyostřil při vyšetřování smolenské katastrofy. Vojenští prokurátoři chtěli údajně odposlechy novinářů, kteří o případu psali. Chtěli po mobilních operátorech výpisy volání a odposlechy, i když k tomu neměli žádné povolení soudu. Generální prokurátor tyto snahy zkritizoval. Mikolaj Przybyl to v emotivním projevu také zmínil, své kolegy hájil, ale hlavní příčinu toho, co se stalo, bych u vyšetřování smolenské havárie nehledal.“
Pozůstatek komunismu
Polská vojenská prokuratura je pozůstatek z doby komunismu. Její pravomoci jsou osekávány, dnes řeší jen trestné činy, ke kterým dochází přímo v armádě. Pokud se voják dopustí trestného činu mimo službu, řeš to civilní prokuratura.
Vojenská prokuratura proto čelí již delší dobu tlaku jako nepotřebná. Jeden vojenský žalobce řeší ročně asi 20 případů, civilní stejný počet zvládne za měsíc. Pokud by polská vláda vojenskou prokuraturu zrušila, ušetřila by ročně zhruba 400 milionů korun.
Polský vojenský prokurátor se možná postřelil kvůli sporu s civilní prokuraturou
Číst článek
„Bránil jsem čest lidí, které jsem znal a kteří skvěle pracují. Chtěl jsem, aby vojenská prokuratura fungovala dál,“ vysvětlil svůj čin Mikolaj Przybyl.
Paradoxně ale jen posílil hlasy, které požadují zrušení vojenských prokurátorů.