Polské protesty proti zákazu potratů pokračují. Páteční demonstrace se účastní desetitisíce lidí

Navzdory koronavirovým restrikcím se v pátek desetitisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do protestního pochodu proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který rozhodl, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě. Demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle agentury AFP zapojily statisíce lidí po celé zemi.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy protestují ve Varšavě proti rozhodnutí ústavního soudu o nezákonnosti potratů

Polský ústavní soud rozhodl, že umělé přerušení těhotenství odporuje ústavě i v případě těžkého poškození plodu | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Účastníci páteční akce se sešli před vládními budovami a také před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Podle agentury DPA se demonstranti s transparenty, na kterých byly například nápisy „Moje tělo, moje volba“ či „Bůh je žena“, vydali do ulic za zvuku klaksonů a z amplionů je provázela slova řečníků, kteří ostře kritizovali vládu. Varšavská radnice odhadla účast na několik desítek tisíc lidí.

„Jsme připraveni bojovat až do konce,“ citovala agentura AFP jednu z organizátorek akce Martu Lempartovou. Pořadatelé mohou čelit i případnému stíhání, protože v Polsku nyní kvůli šířící se koronavirové nákaze platí nařízení, podle kterého se na veřejnosti může setkat maximálně pět osob.

Prezidentův ústupek? Andrzej Duda připustil možné uvolnění zákona o interrupci

Číst článek

„Jde o lidskou svobodu a důstojnost. Vůle lidí protestovat by měla být lekcí pro každého, kdo by tu chtěl zavádět autoritářské pořádky,“ citovala agentura AP další z pořadatelek Klementynu Suchanowovou.

V centru polské metropole se kvůli demonstraci shromáždil velký počet policistů. „Očekáváme, že to bude od rozsudku ten největší protest,“ uvedl policejní mluvčí Sylwester Marczak, podle něhož do města dorazily policejní posily.

Na televizních záběrech bylo vidět, že policisté na některých místech bránili střetu demonstrantů se skupinami krajně pravicových aktivistů, kteří naopak do ulic vyšli verdikt ústavního soudu hájit. Agentura AFP uvedla, že několik lidí bylo zatčeno.

Devět dní pokračujících protestů

Menší protestní akce byly dnes svolány také do dalších městech, například do Krakova či Vratislavi.

Demonstrace v Polsku pokračují v pátek devátý den poté, co ústavní soud minulý čtvrtek vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu.

Soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost, chce změnit tu část zákona, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu.

Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme