Polským politikům pomáhají i domácí mazlíčci

Když se řekne "politické zvíře", každému z nás se vybaví tvář nějakého veřejného činitele. Tentokrát bude ale řeč o domácích mazlíčcích politiků a jejich roli v předvolební kampani. Ta už je v plném proudu v sousedním Polsku. Jaká zvířata polští politici chovají a jak se k nim chovají, o to se zajímal se o to náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes - Eliot | Foto: Jan Rosenauer

Zvíře může politikovi v předvolební kampani pomoci i uškodit. Záleží na osobě majitele i osobnosti zvířete. Prezidentský kandidát Občanské platformy Donald Tusk má psa - ten je v pořádku - a kočku - s tou už jsou problémy.

"Dělá na mě dojem mentálně zpomaleného zvířete. Nevím jestli by mi taková kočka v kampani pomohla, je to taková ťula."

Specialisté na předvolební technologie ale svým klientům doporučují, aby se v době kampaně objevovali na veřejnosti ve společnosti svých blízkých - manželek, manželů, dětí i zvířat.

"Lidé si v takovém případě pomyslí, že stará-li se takový politik tak dobře o svou rodinu i o svá zvířata, bude stejnou péči věnovat i celé naší zemi," říká psycholog Konrád Maj.

Politik a zvíře - to ostatně není nic nového. Před kamerami se svými čtyřnohými kamarády ochotně pózují Bill Clinton, George Bush i Vladimír Putin. V zemědělském Polsku s tím ale vznikají jisté potíže.

"Určitě uděláme nějaký spot z mého hospodářství, ve kterém budou i moje zvířata. Ale že bych vystupoval před volbami s bizonem? To už by bylo přehnané," domnívá se populista, prezidentský kandidát a sedlák Andrzej Lepper.

Se zvířaty nemíní natáčet předvolební spoty ani pravicový primátor Varšavy Lech Kaczyński. "Fenka je pohodová, na rozdíl od psa. To je těžký případ."

Své oblíbence pravděpodobně neukáže ani nejvážnější uchazeč o funkci příštího polského prezidenta Wlodzimierz Cimoszewicz. Zvířata má hodně rád, protože je vášnivým myslivcem. Pochází z Bělověžského pralesa, ve kterém žijí zubři - a s těmi nejsou žádné žerty.

Natáčení spotu by nemuselo dopadnout dobře. Obrovský zubr na mnohé působí nebezpečným a agresivním dojmem. Wlodzimierz Cimoszewicz ale nechce, aby jeho kampaň byla agresivní. Zvířecí oblíbenci mohou být také zrádní. Pokud je pravda, že psi přejímají povahu svého pána, mohla by se veřejnost o některých politicích dozvědět zajímavé věci.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme