Polským prezidentem bude Lech Kaczynski

Polsko si zvolilo nového prezidenta. Stane se jím varšavský primátor Lech Kaczynski ze sociálně konzervativní strany Právo a spravedlnost. Svého protikandidáta ve druhém kole Donalda Tuska z Občanské platformy porazil o plných 9 procent odevzdaných hlasů. Podle údajů volební komise získal Kaczynski po sečtení téměř všech volebních obvodů 54 a půl procenta. Hlasovacího práva využilo 50 procent registrovaných voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový polský prezident Lech Kaczynski

Nový polský prezident Lech Kaczynski | Foto: AFP

Lech Kaczynski poděkoval poraženému Donaldu Tuskovi za to, že byl vynikajícím protivníkem, a nabídl mu funkci předsedy parlamentu. Podle Kaczynského se teď vítězové parlamentních voleb, Právo a spravedlnost a Tuskova Občanská platforma, musí zaměřit na praktickou politiku.

Donald Tusk blahopřál Kaczynskému k vítězství, ale neskrýval své zklamání, že jeho vizi liberálního státu občané odmítli jak v parlamentních, tak prezidentských volbách.

"Budeme dohlížet na to, co je nejdůležitější, na svobodu každého Poláka. Budeme dohlížet na to, aby stát nikomu neubližoval, aby Poláci byli hrdým a svobodným národem v rámci národů Evropy," vyjádřil se ke své další roli v polské politice Tusk.

Odstupující prezident Aleksander Kwasniewski se obává, že volbu Kaczynského přijmou v zahraničí jako nepříliš dobrý signál. Polsku bude vládnout tandem bratrů Kaczynských. Strana Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczynského zvítězila ve volbách do Sejmu i Senátu a Lech Kaczynski se stane prezidentem.

Je otázkou, jak si prezident Kaczynski poradí s nebezpečnou nálepkou, kterou jeho straně ve světě už nalepili. Právo a spravedlnost má pověst euroskeptické až nacionalistické strany, i když to není úplně pravda. Na tuto otázku musí dát Lech Kaczynski zřetelnou odpověď.

Aleksander Kwasniewski volil Donalda Tuska. Obává se, že Lech Kaczynski není politikem kompromisu. "Zcela zásadní otázkou je, jakým bude prezidentem? Jak chce v praxi dosáhnout celospolečenské shody a jednoty, o které po volbách mluvil," řekl odstupující polský prezident.

Nástupce Alexandra Kwasniewského má image tvrdého politika, který chce vymýtit zločin ze společnosti. Lidé ho ale znají i jako velmi konzervativního člověka, který například zakázal pochod homosexuálů Varšavou. Stál například také u zrodu legendárního odborového hnutí Solidarita, v němž byl jedním z nejbližších spolupracovníků jeho vůdce Lecha Walesy.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme