Polští ateisté se cítí diskriminováni věřícími. Pomoci mají billboardy

Řidiči v Polsku jsou zvyklí na všechny druhy reklamy podél cest. Teď se ale objevily billboardy, které Polsko ještě nevidělo. V silně katolické zemi totiž propagují ateismus. Církev s tím nesouhlasí, hrstka nevěřících Poláků nad tím ale jásá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kříž, boží muka, drobné sakrální památky | Foto: Jana Matznerová

Billboardy, které se postupně objeví v celém Polsku, mají jednoduchá hesla, která se odvolávají na křesťanské desatero. Je na nich například napsané: ‚Nezabiji, nekradu, nevěřím‘ nebo ‚Nevěříš v Boha, nejsi sám‘.

„Hlavním cílem kampaně je oslovení ateistů v Polsku, vybídnutí, aby se nebáli za to, že nevěří v Boha, a aby se za to nestyděli. A naopak věřícím chceme ukázat, že Polsko není zemí jedné víry,“ vysvětluje Andrzej Wójczik z nadace Svoboda od náboženství (Fundacija Wolność od Religii), co je cílem této kampaně.

Panu Wójczikovi vadí to, že jeho děti musejí ve škole chodit na hodiny náboženství, protože alternativní předmět etiku nabízí jen malé procento škol. Nelíbí se mu také, že jako nevěřící musí neustále čelit náboženským symbolům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polské vášně budící reklamní kampani informuje zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

„Všude jsou billboardy s náboženskou tematikou. Kříž je součástí veřejného prostoru, visí dokonce v parlamentu, ve školách nebo v nemocnicích. A v okamžiku, kdy jsme pověsili 25 plakátů propagujících ateismus, tak posloucháme, že to je útok proti víře, katolické církvi a Polákům,“ zoufá si Andrzej Wójczik.

Pár plakátů podél cest vyvolalo opravdu silné emoce. Jako první se ozvali konzervativní pravicoví politici. A následky? Reklamní agentura, která původně nabídla své volné plochy, nakonec z projektu vycouvala.

Jazyk je stejný, ale mentalita odlišná, říkají Němci v Rakousku

Číst článek

„V pravicových médiích z toho udělali velkou aféru. Dělají z nás blázny, kteří záměrně útočí na katolickou církev. Tvrdí, že chceme v Polsku vyvolat náboženskou válku. To je ale úplně absurdní,“ stěžuje si Andrzej Wójczik.

Wójczik by byl rád, kdyby většinová společnost pochopila, že v Polsku žijí zhruba dva miliony ateistů, kteří se někdy cítí diskriminováni. Přitom mají stejné hodnoty jako lidé věřící.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme