Polští báňští záchranáři dál pátrají po zavalených hornících

Nejméně osm životů si vyžádal výbuch metanu v dole Halemba ve Slezské Rudě u Katovic. Po 15 dalších hornících záchranné čety dále pátrají - šance, že výbuch v kilometrové hloubce přežili, je ale s každou hodinou menší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horníci ve vrátnici dolu Halemba | Zdroj: ČTK

K výbuchu důlního plynu došlo v úterý kolem půl páté odpoledne. Ve štole v té chvíli horníci demontovali těžební zařízení v té části dolu, která byla příliš nebezpečná právě kvůli metanu.

Zoufalí příbuzní čekají na dobré zprávy z kilometrové hlubiny - ty ale nepřicházejí. Záchranáři museli přerušit práci kvůli nebezpečné koncentraci metanu. Až se jim podaří pětisetmetrovou štolu odvětrat, budou pokračovat v pátrání.

"Na světě neexistují hlubinné doly, ve kterých by nedocházelo k tragédiím. Tady zřejmě zasáhla vyšší moc," uvedl premiér Jaroslaw Kaczyński, který osobně dohlíží na průběh záchranných prací. Polská vláda slíbila veškerou pomoc rodinám obětí.

"Důl Halemba má k dispozici ty nejmodernější záchranné prostředky, naši záchranáři patří k nejlepším na světě," říká mluvčí dolu Zbigniew Madej. S horníky ale od okamžiku výbuchu není žádné spojení, záchranná operace už trvá 16 hodin.

"Metan tvoří výbušnou směs s kyslíkem, zvýší-li se jeho objem ve vzduchu od pěti do 15 procent. Pak stačí jediná jiskra a dojde k explozi," vysvětluje dr. Michal Žywiecki z Varšavské univerzity.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme