Polští ekologové proti převozu paliva pro Temelín

Polští ekologičtí aktivisté protestovali ve Štětíně proti transportům jaderného paliva do temelínské elektrárny. Nesouhlasí s tím, že jsou podobné akce utajovány. Podle některých informací měla další loď s atomovým nákladem připlout k polským břehům právě v těchto dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situaci sleduje náš spolupracovník, zpravodaj České televize v Polsku Miroslav Karas. Podle něj sice do štětínského přístavu žádná loď s uranovými pruty nepřiplula a ani se neví, kdy by zásilka měla dorazit, ekologové se ale rozhodli dění v přístavu monitorovat. Před jeho branami dopoledne hlídkovaly dva motorové čluny s aktivisty. Asi čtyřicet lidí z Polska, Německa a Dánska před polednem zablokovalo železniční trať vedoucí z přístavu do města a dále do vnitrozemí. Podél trati pak umístili transparent s nápisem STOP Temelínu. Organizátoři protestu odsuzují fakt, že minulý víkend, kdy vlak s jaderným palivem pro Temelín projel polským územím, nebyla veřejnost o ničem předem informována. Jak řekl jeden z účastníků akce, ve Štětíně jsou ekologové připraveni další jízdě vlaku s nákladem pro Temelín kdykoli zabránit.

Jak Českému rozhlasu 1- Radiožurnálu potvrdil mluvčí české pobočky Greenpeace Václav Vašků, aktivisté ve štětínském přístavu chtějí také přesvědčit polskou vládu, aby transport uranových prutů přes polské území zakázala. Ekologové jsou přesvědčeni, že pokud by společnost ČEZ chtěla palivo pro Temelín dovážet například přes území Německa, velmi pravděpodobně by povolení od tamních úřadů nezískala.

Česká policie bude zkoumat, jestli se ti, kdo zveřejnili informace o vlaku vezoucím minulý víkend z Polska palivo pro Temelín, nedopustili trestného činu. V diskusním pořadu televize Nova to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj mají být totiž údaje o podobných transportech utajovanou skutečností, a to podle mezinárodní smlouvy o fyzické ochraně jaderného materiálu.

Marika Táborská, Miroslav Karas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme