Polští exorcisté řeší, jak škodlivý je piercing či tetování. Popularita vymítačů ďábla roste

Exorcisti nebo-li vymítači ďábla se sjeli do polské Čenstochové a řeší, jak bojovat s posedlostí či s démony. Pětidenní konference je sice uzavřená pro veřejnost, ale i tak vždy prosáknou nějaké informace ven.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavný poutník pozvedá ruce se třemi kříži ke světlu, které prochází oknem v Chrámu Božího hrobu během rituálu Svatého ohně v Jeruzalémě (4. května 2013)

Pravoslavný poutník pozvedá ruce se třemi kříži ke světlu, které prochází oknem v Chrámu Božího hrobu během rituálu Svatého ohně v Jeruzalémě (4. května 2013) | Foto: ČTK/AP, Ariel Schalit | Zdroj: ČTK

Polští exorcisté se scházejí co dva roky. Letos zamířili na své setkání do kláštera Jasná hora v Čenstochové. Atmosféra je velmi zvláštní. Duchovní s médii i veřejností téměř nekomunikují.

Ačkoli exorcismus patří jako téma mezi tajemné stránky katolické církve, není setkání vymítačů ďábla nijak odlišné od běžných kongresů. Stejně jako na každém jiném i zde se střídají semináře účastníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kongresu polských exorcistů informoval zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

Náplní seminářů jsou například témata jako jak odlišit posedlost od běžných duševních nemocí, škodlivost piercingu či ornamentálního tetování pro běžného člověka či nebezpečí podprahových obsahů filmů a písní. Předmětem jednání je zřejmě i rozbor loňského koncertu zpěvačky Madonny v Polsku.

Na předchozím setkání, kterého se jako novinář účastnil i zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavruška, probírali duchovní i rizika a nebezpečí internetu, kartářek či horoskopů.

První setkání vymítačů ďábla proběhlo před 24 lety a účast na něm nebyla početná. V současné době zastává post oficiálního exorcisty v Polsku na 150 duchovních. Téměř každá diecéze tak disponuje vlastním exorcistou, kterého pro tuto roli jmenuje přímo biskup. Na webových stránkách příslušné diecéze si tak mohou zájemci o službu exorcisty najít telefonní kontakt přímo na specializovaného duchovního.

Exorcismus je mezi věřícími chápán jako náboženský úkon, kterým se z lidí, označených za posedlé, vyhání ďábel nebo jiné zlé síly. Podle statistik využívají těchto služeb tisíce Poláků. Polsko je druhou zemí EU s nejvyšším počtem exorcistů, úplně nejvíc jich působí v Itálii.

Exorcisté dokonce začali vydávat letos vlastní časopis a zájem o něj je obrovský. Jedná se o měsíčník, který od svého založení dvakrát navýšil svůj náklad. Každý měsíc se ho tak v Polsku prodá na 50 tisíc kusů.

Lidé vnímají pomoc exorcisty jako jednu z možností řešení svých duševních problémů.

Největšími kritiky exorcismu jsou klasičtí psychologové a psychiatři. Zastávají názor, že neléčení duševní choroby, která může být exorcisty považována za posednutí ďáblem, může být nebezpečné a může vést k vážným následkům.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme