Polští fotbaloví funkcionáři přiznali odpovědnost za korupci, demisi odmítli

Ligový polský fotbal se potýká s vážnými korupčními problémy. Ty měl řešit nedělní mimořádný sjezd fotbalového svazu. Měl, ale nevyřešil - vedení svazu přiznalo odpovědnost za tuto situaci, ale odmítá podat demisi. Sjezd proto přerušil jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion - Legia Warszawa | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Před sjezdem se očekávalo, že šéfové polského fotbalového svazu nabídnou demisi a sjezd je pověří vedením minimálně do podzimu. Dopadlo to ale jinak - funkcionáři sice konstatovali, že vedení svazu totálně selhalo, ale na demisi není podle nich vhodná doba. Svaz má před sebou EURO 2008 a nové volby vedení se budou konat v říjnu.

Předseda svazu Michal Listkiwiecz - jako už mnohokrát - dal naoko najevo, že na funkci nelpí: "Mládí klepe na dveře a my o tom víme. Vedení ve fotbalovém svazu musí převzít nové pokolení." Mládí má sice zelenou, ale musí ještě chvíli počkat, shodli se nakonec účastníci sjezdu. Neotřásla jimi ani čerstvá policejní zpráva, podle níž se korupční aféry netýkají jen několika, ale celkem 29 polských klubů. Policie zadržela 120 lidí - funkcionářů všech úrovní. Těsně před sjezdem prokurátor sdělil obvinění majiteli prvoligové Crakovie - za podvody mu hrozí mu až pět vězení.

Korupce se stala pravidlem, nikoli výjimkou. Rozsah tohoto jevu a šok, který tato zjištění způsobila, vedou vládu k tomu, že udělá vše pro to, aby s korupcí ve fotbale skoncovala, slíbil ministr Miroslaw Drzewiecki. Nemůže ale rozpustit 29 klubů.

Veřejnost se tak musí spokojit s omluvou Michala Listkiewicze a příslibem, že na podzim už nebude kandidovat na předsedu fotbalového svazu: "Omlouváme se všem fotbalovým fanouškům. Nezvládli jsme to a korupce nás přerostla."

Podle politiků i fotbalových veteránů je to málo. V polské kopané se musí změnit mnohem víc: "Demisi by mělo podat celé vedení. Jestliže ale budou znovu kandidovat, pak se všechno vrátí do starých kolejí," odhaduje legendární brankář Jan Tomaszewski.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme