Polští homosexuálové vyrazili do ulic

Ve Varšavě a několika dalších velkých polských městech se dnes konaly mítinky za toleranci k sexuálním menšinám a proti snahám omezovat demokracii. Jde o reakci na události z minulé soboty v Poznani. Policie tam rozehnala nepovolenou demonstraci polských homosexuálů. O tomto víkendu městské úřady všechna shromáždění povolily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci menšin protestovali v polské Poznani | Foto: ČTK/AP

V centru Varšavy se sešlo asi 1500 lidí. Na jejich bezpečnost dohlíželo několik set policistů. Gay a lesbická hnutí a některé politické strany uspořádaly mítink na Náměstí konstituce. I tím chtěly protestovat proti pokusům omezit ústavní práva na svobodu shromažďování a projevu.

"Polská demokracie je ohrožená. Homosexuálním osobám, feministickým hnutím a straně Zelených znovu upírají právo demonstrovat své názory," vysvětlila svoji účast poslankyně za Svaz demokratické levice a bývalá vicepremiérka Izabela Jaruga-Nowacká.

"Dnes už to není jen věc lidí s odlišnou sexuální orientací. Dnes je to otázka občanských postojů a obrany demokracie," hlásal z tribuny šéf sociálních demokratů Marek Borowski.

"Tohle nemá nic společného s demokracií. Je to manifestace soukromých názorů, a to na veřejnost nepatří. Navíc to podporuje hrstka zkrachovalých politiků jako je například paní Jaruga-Nowacká nebo Marek Borowski. Vždyť jsou to totálně zkompromitovaní lidé, kteří si teď vymýšlejí umělý problém, jakým je údajná diskriminace homosexuálů," míní jeden z odpůrců Pochodů rovnosti.

Podle liberálního senátora a známého filmového režiséra Kazimirze Kutze nejde jen o práva homosexuálů. "Sexuální menšinu nechme teď stranou. Jde také o Židy, Kašuby, Slezany, Romy a tak dále. Polsko se stává nacionalistickou zemí, která se opírá o radikální katolicismus. A tomu se musíme postavit. Ve vašich laických Čechách to máte jednoduší, protože nemusíte bojovat s takovou tradicí a minulostí," vysvětluje rozdíl mezi Čechy a Poláky senátor Kutz.

Na improvizovaném pódium mezitím vystupili organizátoři mítinku, mluvčí různých nezávislých hnutí i politici. Kromě hesel o toleranci a svobodě poukazují na konkrétní příklady ohrožení:

11. listopadu v Čenstochové krajně pravicová organizace ONR uspořádala pochod, při kterém jeho účastníci vykřikovali rasistická a antisemitská hesla. Za asistence policie prošli celým městem.

Veřejnoprávní televize odvysílala volební spot krajně pravicové strany. Komentářem k řešení problému homosexuálů a cizinců byl obrázek šibenice.

Ve velkých městech není podle zástupců gay a lesbických iniciativ situace tak zlá jako na venkově.

"Ve Varšavě je to OK. Lidé jsou tu civilizovanější a přinejmenším navenek nedávají najevo svůj názor na sexuální menšiny. Na venkově je to daleko horší. Lidé jsou tam mnohem víc staromódní, ale i to je jejich právo," říká Leszek.

Demonstraci se pokusila narušit skupina mladých katolických radikálů - policie okamžitě zasáhla a odvedla je stranou. Na jejich obranu vystoupil starší pán:

"Kromě toho, že homosexuálové jsou příživníky, jsou také rakovinou na zdravém těle národa. Pokud se tento nádor bude šířit, národ zahyne. Ta sebranka tomu nerozumí. Myslí jen na to, jak si nacpat břicho a pobavit se. Chtějí si žít lehce a příjemně. Normální lidé musí pracovat a vychovávat děti, které budou vydělávat na jejich důchody. Mé děti vydělávají na důchody homosexuálů. To já se cítím diskriminovaný. Oni nejenže nic nedávají společnosti, oni ji ruinují."

Mladý varšavký gay Leszek nevidí řešení tohoto hlubokého vnitropolského problému v dohledné době: "Polsko se změní, až pokolení vychované v komunismu odejde, až budou vlády vytvářet lidé, narození po roce 1989."

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme