Polští inspektoři kontrolují potraviny, které by mohly obsahovat koňské maso

Kvůli aféře s koňským masem provádí polská obchodní inspekce velký zátah. Zjišťuje, jestli masné výrobky neobsahují kromě hovězího masa také nepřiznanou koninu. Inspektoři chtějí prověřit co nejvíce obchodů, restaurací a podniků, které maso prodávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Zástupci obchodní inspekce a veterinární správy se dnes odpoledne rozjeli po celé zemi. Prohlídky jsou náhodné a bez předchozího oznámení může být zkontrolován každý, kdo má co do činění s prodejem masných výrobků.

Pokud prý budou mít inspektoři sebemenší podezření na výskyt nedeklarovaného koňského masa, odeberou hned na místě kontrolní vzorky. Dvě až tři procenta koniny v konkrétním výrobku budou údajně ještě tolerovat, větší množství už ale podle inspekce svědčí o podvodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška se zajímal o prověrky koňského masa

Doposud bylo Polsko považováno spíše za jeden z možných zdrojů, odkud se falešné hovězí posílá do Evropy. Veterinární inspekce ale včera našla výrobky s příměsí koňského masa hned ve třech firmách.

„Jakmile zjistíme, odkud původně tato zásilka masa pochází a kdo ho falšoval, okamžitě budeme všechny informovat," slíbil zástupce polské veterinární správy.

Ta teď hlavně prověřuje, jestli přimíchaná konina neobsahuje například léky určené výhradně pro zvířata.

Veterináři zatím zpracovali asi 50 odebraných vzorků a zjistili, že použité maso bylo v pořádku. Dalších 80 vzorků ale na prozkoumání ještě čeká.

Koňské maso se na českém trhu v omezeném množství prodává, především ve formě uzenin. Jeho přítomnost ale musí být označena na obalu výrobku. V opačném případě jde o klamání spotřebitele.

Konina je v Polsku poměrně populární, je brána jako zdravé a chutné maso a výrobky z ní se dají koupit prakticky všude. Poláky proto přítomnost koňského masa v hovězím nijak neděsí, tedy za předpokladu, že se jednalo o zdravé koně.

Skandál s koňským masem vydávaným za hovězí začal v lednu v Británii a Irsku. Postupně se rozrůstal do dalších zemí a takovéto výrobky byly odhaleny i v Česku.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme