Polští komunisté si vyslechli rozsudky za vyhlášení výjimečného stavu
V Polsku po mnoha letech skončil jeden z nejsledovanějších soudních procesů. Prominenti komunistického režimu byli seznámeni s tresty za vyhlášení výjimečného stavu v zemi v prosinci 1981.
Tehdejší ministr vnitra Czeslaw Kiszczak dostal dvouletý trest s podmínkou na pět let. Stanislawa Kaniu, který byl v čele komunistické strany, soud viny zprostil.
Byla to ozbrojená zločinná skupina, která v Polsku zavedla mimořádná opatření a dopustila se komunistického zločinu, řekla soudkyně varšavského soudu.
Na začátku celého procesu bylo obžalováno devět osob. Někteří se rozsudku už nedožili, jiní z něj byli vyloučeni kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Události kolem výjimečného stavu v Polsku přibížil ve Světě o deváté historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů
Jako například hlavní obžalovaný generál Wojciech Jaruzelski, kterého konečný výrok soudu pobouřil.
Výjimečný stav trval v Polsku necelé dva roky, o život během něj přišlo téměř sto osob. Tisíce lidí včetně pozdějšího prezidenta Lecha Walesy skončily v internaci.
Zdůvodnění výjimečného stavu se v čase měnilo
Wojciech Jaruzelski a jeho zastánci tvrdí, že díky výjimečnému stavu se Polsko vyhnulo invazi ‚bratrských armád‘, kterou zažilo Československo v srpnu 1968. Jak ve Světě o deváté řekl historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, je to Jaruzelského tradiční výklad od počátku 90. let.
„On samozřejmě tohle v roce 1981 neříkal. On říkal, že se národ ocitá v těžké situaci a že je potřeba těchto mimořádných opatření z toho důvodu, aby Solidarita úplně nerozložila Polsko. Ten výklad, že se chtěl vyhnout invazi, která by byla podobná jako v srpnu 1968, je až z počátku 90. let.“
„Archivní dokumenty, které poskytla Moskva, ukazují, že Kreml v prosinci 1981 invazi rozhodně nechystal. Je třeba si uvědomit, že tehdy byl Sovětský svaz vojensky vázán v Afghánistánu, a spíše ty dokumenty ukazují na to, že Jaruzelski žádal o to, aby Moskva a případně další státy Varšavské smlouvy vydaly v prosinci 1981, krátce před tím 13. prosincem, velice ostré prohlášení, aby bylo možné ukazovat, že vlastně on je ten, kdo zachránil Polsko před možnou invazí. Ale tehdy to odmítlo Maďarsko a nakonec i Sovětský svaz,“ připomněl historik Petr Blažek a dodal:
„Takže rozsudek soudu, že si výjimečným stavem jeho strůjci chtěli zachovat svoji pozici ve státní a stranické hierarchii, je poměrně přesný.“