Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Polští lékaři stávkují a hrozí hromadnými výpověďmi

Polští lékaři pokračují ve stávce. Hrozí, že začnou hromadně podávat výpovědi, pokud vláda nepřistoupí na jejich požadavky. Odboráři zjistili, že Národní fond zdraví má díky mimořádným příjmům navíc miliardu zlotých, kterou by mohl věnovat na platy lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka polských lékařů | Foto: Martin Dorazín

Stávkující ustoupili od požadavku na okamžité zvýšení platů o dvě stě procent. "Je to náš poslední ústupek. Pokud vláda říká, že by zvýšení platů stálo 11 miliard a my teď chceme jen jednu miliardu, je to maximálně vstřícný krok," upozorňuje šéf odborového svaz lékařů Krzysztof Bukiel.

Vláda ale zatím o převedení prostředků z jediné polské zdravotní pojišťovny nechce ani slyšet a hrozí, že stávku zlikviduje, pokud bude ohrožovat zdraví pacientů. Odboráři to označili za komunistické vydírání.

"Pořád nás straší. My se ale nebojíme. Jednoduše podáme výpověď a odejdeme, pokud nás nebudete brát vážně," varoval vládu Tomasz Underman z odborového svazu lékařů.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme