Polští lékaři ukončili měsíční hladovku. Na navýšení peněz se ale s vládou nedohodli

Po 28 dnech v Polsku v pondělí skončila protestní hladovka lékařů a dalších zdravotnických profesí. Postupně se do ní zapojilo na 200 lidí v osmi polských městech. Po vládě žádali zvýšení výdajů do zdravotnictví. S nabídkou premiérky Beaty Szydłové se ale nespokojili. V protestech proto chtějí dále pokračovat.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doktor (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka RGBStock | Zdroj: Fotobanka RGBStock

Jeden z vůdců protestní hladovky Jarosław Biliński na závěr protestu obvinil polskou vládu z pokusů zastrašit a koupit si zdravotníky. „Během hladovky se nás vláda snažila rozdělit, podplatit, zastrašit. Byli jsme pomlouváni, uráženi a ponižováni,“ řekl na tiskové konferenci Biliński.

Lékaři v Polsku drží už tři týdny hladovku. Vláda slíbila navýšit výdaje

Číst článek

Kabinet premiérky Szydłové nabídl navýšení výdajů na zdravotnictví z dnešních necelých 5 na 6 % HDP ročně do osmi let. Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł tvrdí, že tím jakékoliv důvody k protestu v podstatě zanikly.

Lékaři ale chtějí více peněz a rychleji - skoro 7 % HDP do tří let. Jak za lékaře řekl Biliński, na protest od ledna přestanou brát přesčasy. „Od ledna nebudeme dělat přesčasy. Přestaneme pracovat 400-500 hodin měsíčně. Vláda už nás dál nedonutí k tomu, abych se zaštiťovala naším jménem a profesemi a dovedla nás k tomu, že pacienti nebudou léčeni s náležitou pozorností.“

Viktor Daněk, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme