Polští ministři zahraničí se ohrazují proti obvinění ze spolupráce s KGB

Bývalí polští ministři zahraničí chtějí žalovat náměstka ministra obrany Antoniho Macierewicze. Ten je obvinil, že byli agenty ruské tajné policie KGB. Důkazy ale veřejnosti nepředložil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Výroky náměstka ministra obrany podle bývalých šéfů diplomacie diskreditují Polsko zejména v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Známý lovec komunistických agentů Antoni Macierewicz ve vysílání ultrakatolické televize TRWAM prohlásil, že někteří porevoluční ministři zahraničí byli špiony Moskvy.

Nikoho ale nejmenoval a neřekl ani, o jaké informace svá tvrzení opírá. Bývalí ministři to označili za urážku celého Polska. "Očekával jsem demisi náměstka Macierewicze. Jeho výroky škodí Polsku, polské zahraniční politice i premiérovi," prohlásil předposlední šéf polské diplomacie Stefan Meller.

Premiér Jaroslaw Kaczyński požádal Macierewicze o vysvětlení, ale nakonec ho z funkce neodvolal. Obsah jejich schůzky je tajný.

Bývalí ministři zahraničí vidí jediné východisko. "Měli bychom se všichni společně obrátit na soud," navrhuje Stefan Meller.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme