Polští nevidomí si mohou osahat mapu své země

Studenti a žáci v Polsku si budou moci poprvé na hodinách zeměpisu osahat, jak vypadá jejich země. Vznikl první atlas Polska pro nevidomé a slabozraké. Díky nové metodě tisku a vytlačování papíru může být výroba takové učební pomůcky levnější a rychlejší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slepecký atlas Polska

slepecký atlas Polska | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Tady je moře, jsou to takové vodorovné linky. Takový jakoby manšestr," četla prsty z plastické mapy paní Malgorzata Pacholcová z ústředí Polského svazu nevidomých.

"Tady to mřížkované, to jsou hory. Tady v Krkonoších sousedíme s Českem. A tady je pod zkratkou ŠN v brejlově písmu označená Sněžka," ukazuje paní Malgorzata na výstupek ve zdrsněné části mapy, představující pohoří.

Atlas se skládá z 25 listů. Obsahuje mapy správního dělení Polska, jeho přírodního bohatství, rozmístění průmyslu nebo polohu národních parků. V atlasu použili jeho autoři skoro 1200 plastických znaků, které označují města, těžené nerosty, nebo průmyslová odvětví. Například hutě mají značku podobnou erbovnímu štítu. Naleziště síry označuje ležící kosočtverec. Hnědouhelný důl čtverec s tečkou a národní park symbol připomínající hlavu jelena s parohy. Symboly museli autoři atlasu dlouho hledat.

"Ukázalo se, že některé znaky, které se vám vidícím jeví jako velmi pěkné a vhodné pro označení toho kterého předmětu, jsou pro nás nevidomé zcela nerozpoznatelné," říká paní Malgorzata.

Autoři atlasu, učitelé ze školícího střediska pro nevidomé, nechali soubor symbolů vyzkoušet děti, které nevidí. Ty nakonec vybraly nejvhodnější znaky.

Oproti dřívějším plastickým mapám pro nevidomé má atlas tištěný a tlačený na speciálním papíře nespornou výhodu v tom, že jej lze vyrobit velmi rychle. Byl hotový za necelý rok. Dříve tak dlouho trvala tvorba a vylisování jedné plastové mapy. Školy pro nevidomé dostanou 200 nových atlasů. Nová technologie výroby map pro nevidomé dala impuls k vytvoření dalších zeměpisných slepeckých pomůcek.

Předsedkyně Svazu nevidomých Malgorzata Pacholcová neskrývá své nadšení. "Za nedlouho se bude sestavovat například plán hlavního města Varšavy. Potom atlas celé Evropy a později i světadílů."

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme