Polští nuceně nasazení dostanou vyrovnání odškodného

Oběti nacistických nucených prací v Polsku dostanou plnou výši odškodného, které jim náleží. Umožňuje to dohoda mezi polskou a německou nadací pro odškodnění, které vstoupila v platnost dnes. Ztráty vzniklé směnou německých marek na zloté ve velmi nízkém kursu, tak budou vyrovnány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Na úhradě ztrát na odškodném se budou německá a polská strana podílet velmi nerovnoměrně. Německá nadace Památka, odpovědnost, budoucnost dá na vyrovnání ztrát 200 miliónů zlotých, nadace polsko-německého usmíření jen 15 miliónů. Tyto peníze budou rozděleny mezi bývalé nuceně nasazené.Ti přišli o část odškodného kvůli pro Polsko velmi nevýhodnému kurzu, podle kterého německé banky v létě vyměnily marky na polské zloté. Nuceně nasazení dostanou vyrovnání ve výši v přepočtu od jednoho do 27 tisíc korun. Nejdříve, koncem ledna, se dlužných částek dočkají lidé starší 80 let a bývalí vězni koncentračních táborů a ghett.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme