Polští nuceně nasazení dostanou vyrovnání odškodného

Oběti nacistických nucených prací v Polsku dostanou plnou výši odškodného, které jim náleží. Umožňuje to dohoda mezi polskou a německou nadací pro odškodnění, které vstoupila v platnost dnes. Ztráty vzniklé směnou německých marek na zloté ve velmi nízkém kursu, tak budou vyrovnány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Na úhradě ztrát na odškodném se budou německá a polská strana podílet velmi nerovnoměrně. Německá nadace Památka, odpovědnost, budoucnost dá na vyrovnání ztrát 200 miliónů zlotých, nadace polsko-německého usmíření jen 15 miliónů. Tyto peníze budou rozděleny mezi bývalé nuceně nasazené.Ti přišli o část odškodného kvůli pro Polsko velmi nevýhodnému kurzu, podle kterého německé banky v létě vyměnily marky na polské zloté. Nuceně nasazení dostanou vyrovnání ve výši v přepočtu od jednoho do 27 tisíc korun. Nejdříve, koncem ledna, se dlužných částek dočkají lidé starší 80 let a bývalí vězni koncentračních táborů a ghett.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme