Polští nuceně nasazení jsou pobouřeni

Sdružení obětí nacistické perzekuce protestují proti personálním změnám ve vedení Nadace polsko-německého usmíření. Odvolání šéfa nadace považují za součást politického boje. Bartosz Jalowiecki byl odvolán v souvislosti se ztrátou 54 milionů zlotých, která vznikla kvůli nevýhodné výměně marek na zloté v německých bankách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Varšavy uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, organizace obětí nacistických nucených prací se postavily za odvolaného předsedu nadace Bartosze Jalowieckého, protože ho stále považují za osobu kompetentní k jednání s Němci. Právě on dovedl do konce dva a půl roku trvající jednání s německou stranou. Odpovědnost za ztrátu vzniklou nepříznivým valutovým přepočtem by podle sdružení nuceně nasazených měla nést celá polská vláda. Nový šéf nadace, bývalý vojvoda Dolního Slezska Witold Krochmal je podle nich nezkušený a není připraven na jednání s německou partnerskou nadací, které se má ve Varšavě konat příští čtvrtek.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme