Polští nuceně nasazení možná dostanou doplatky

Polští nuceně nasazení se možná dočkají doplatků odškodného za práce pro nacistické Německo. O část peněz přišli kvůli výměně marek na zloté, kterou v nepříznivém kurzu pro Polsko provedly německé banky. Ve Varšavě se teď jedná o snížení vzniklých ztrát. Podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka je alespoň částečné řešení na dosah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Jednání s německou nadací pro odškodnění nuceně nasazených vede Polsko už od července. Tehdy Němci ve velmi nevýhodném kurzu vyměnili marky na zloté a vyplatili v nich první splátku odškodného, tedy 75 procent celé částky. Polští nuceně nasazení tak přišli o více než 100 miliónů zlotých. Na varšavském jednání Němci navrhli nadaci polsko-německého usmíření úroky z částky, která na jejich kontě ještě zbyla. Ty ale stačí na vyrovnání sotva poloviny vzniklé ztráty. Němci také zvažují zpětnou výměnu zlotých na marky podle kurzu, který je v tuto chvíli pro ně příznivý. Zbytek odškodného by pak spláceli v měně euro. Jednání mají pokračovat příští týden v Berlíně. Ještě tento týden chce ale několik poškozených Poláků podat k berlínskému soudu proti německé nadaci pro odškodnění žalobu.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme