Polští nuceně nasazení možná dostanou doplatky

Polští nuceně nasazení se možná dočkají doplatků odškodného za práce pro nacistické Německo. O část peněz přišli kvůli výměně marek na zloté, kterou v nepříznivém kurzu pro Polsko provedly německé banky. Ve Varšavě se teď jedná o snížení vzniklých ztrát. Podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka je alespoň částečné řešení na dosah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Jednání s německou nadací pro odškodnění nuceně nasazených vede Polsko už od července. Tehdy Němci ve velmi nevýhodném kurzu vyměnili marky na zloté a vyplatili v nich první splátku odškodného, tedy 75 procent celé částky. Polští nuceně nasazení tak přišli o více než 100 miliónů zlotých. Na varšavském jednání Němci navrhli nadaci polsko-německého usmíření úroky z částky, která na jejich kontě ještě zbyla. Ty ale stačí na vyrovnání sotva poloviny vzniklé ztráty. Němci také zvažují zpětnou výměnu zlotých na marky podle kurzu, který je v tuto chvíli pro ně příznivý. Zbytek odškodného by pak spláceli v měně euro. Jednání mají pokračovat příští týden v Berlíně. Ještě tento týden chce ale několik poškozených Poláků podat k berlínskému soudu proti německé nadaci pro odškodnění žalobu.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme