Polští nuceně nasazení možná o nic nepřijdou

Polským obětem nacistických nucených prací svitla naděje na získání plné částky odškodného. Kvůli velmi nevýhodné směně marek na zloté provedené německou stranou totiž přišli bývalí polští nuceně nasazení o více než 50milionů zlotých. Jak informuje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, polská a německá nadace pro odškodnění se dnes dohodli na vyrovnání vzniklé ztráty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obě nadace se shodly na tom, že obětem nucených prací náleží peníze, o které kvůli nevýhodnému přepočtu marek na zloté přišli. Německá nadace ale chce s vyrovnáváním ztráty začít až po vyplacení celé první splátky odškodného všem poškozeným - tedy až všichni bývalí nucené nasazení dostanou 75 procent částky. To se příliš nelíbí polské straně. Němci také navrhují, aby polská nadace vyrovnání ztráty spolufinancovala. Úroky z peněz připravených na výplaty v německých bankách totiž na pokrytí ztráty převyšující 50 miliónů zlotých nestačí. Také polská nadace totiž nese na vzniklé ztrátě svůj díl viny. Jako jediná z podobných nadací zastupujících nuceně nasazené žádala vyplácení peněz v domácí měně a ne v markách. K dalšímu kolu jednání se mají obě nadace sejít počátkem září.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme