Polští odboráři obsadili kancelář premiéra

Asi stovka polských odborářů od včerejška okupuje poslaneckou kancelář premiéra Donalda Tuska ve Varšavě. Odboráři se dožadují setkání s premiérem - ten ale takovou formu nátlaku odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk | Foto: kprm.gov.pl

Odboráři si pro svůj protest nevybrali nejlepší okamžik. Premiér Tusk totiž v těchto dnech není ve Varšavě. Odboráři požadují, aby jeho vláda upustila od záměru omezit předčasné důchody. O privilegia by od Nového roku přišlo asi osm set tisíc lidí - mezi jinými učitelé nebo železničáři.

Polská vláda zve nespokojené odboráře k jednání do Centra pro společenský dialog, odboráři to ale odmítají. Chtějí vydržet v poslanecké kanceláři tak dlouho, dokud se tam premiér Tusk neobjeví.

Polsko je zemí, jejíž občané rádi a často stávkují . Právo na stávku je u našich severních sousedů posvátné - je jednou ze základních občanských výsad, a to nejen na křídovém papíře polské ústavy.

Stávky často také doprovázejí pouliční protesty. V paměti máme letní demonstrace ve Varšavě za záchranu legendárních gdaňských loděnic .

Kromě aktuálně protestujících odborářů má premiér ještě jednoho, dlouhodobějšího soupeře - prezidenta Lecha Kaczyńského, se kterým se pře o vedení zahraniční politiky Polska . Jako součást tohoto sporu se hodnotí snaha vlády snížit na příští rok rozpočet prezidentské kanceláře.

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme