Polští policisté hledají viníka nehody mezi dvojčaty. Mají stejnou DNA, opilí byli oba

Těžký oříšek k rozlousknutí mají policisté, kteří při pátrání po viníkovi dopravní nehody na jihovýchodě Polska mají na výběr mezi dvěma bratry. Jde o jednovaječná dvojčata se shodnou DNA. Jeden z nich v opilosti zavinil nehodu, při které zemřela osmnáctiletá dívka. Pokud se pachatele podaří usvědčit, hrozí mu až 12 let vězení.

Krużlowa Niżna (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Arek Socha | Zdroj: Pixabay

„Vyšetřovatelé vědí, že to může být jeden z jejich nejtěžších případů, protože dvojčata Karol a Kamil mají stejnou DNA. Byli v autě, ve kterém zemřela osmnáctiletá Andżelika. Kdo řídil? Dvojčata nejprve svalovala vinu jeden na druhého, pak bratři tvrdili, že za volantem byla dívka,“ uvedla televize TVN 24 s odvoláním na prokurátora, který na případ dohlíží.

Francouzi díky DNA poprvé identifikovali vojáka, který padl během krvavé bitvy u Verdunu

Číst článek

Oba devatenáctiletí bratři byli v době nehody pod vlivem alkoholu a jeden z nich z místa nehody uprchl.

„Bude těžké zjistit, kterému z bratrů patří stopy DNA nalezené v autě,“ připustila doktorka Magdalena Spólnická, která řídí ústřední kriminalistickou laboratoř polské policie.

„Moderní věda v takové situaci není zcela bezradná. Existuje metoda umožňující odhalit mutace DNA během vývoje embrya, ale je drahá a zdlouhavá. Nejde o běžně používanou metodu,“ dodala.

Podmínkou úspěchu je ovšem odebrat z vraku vozu vzorky DNA, které bezpochyby patřily řidiči, a ne cestujícím.

Případy dopravních nehod, ve kterých je nutné někomu dokázat, že řídil, jsou podle policejního experta vždy obtížné, ale tento případ je ještě zapeklitější.

„Auto se převracelo a v takových, velice dynamických situacích je těžké zjistit, jak vznikaly jednotlivé stopy,“ připustil Kamil Januszkiewicz. Soudní znalec Sławomir Glazar vše přirovnal ke skládání puzzle: všechny okolnosti je třeba podrobně objasnit tak, aby do sebe zapadaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme