Polští politici chtějí zjednodušit zakládání jeslí

Polští politici chtějí, aby měli Poláci více dětí a zároveň při tom mohli pracovat. Vychází jim proto maximálně vstříc a umožní například jesle ve firmách nebo na univerzitách. Přejí si, aby Poláci zvládali jak profesní tak i rodičovskou roli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školka v Řepově na Mladoboleslavsku | Foto: Jana Huzilová

V Polsku žije více než milion dětí ve věku do tří let a pouze dvě procenta z nich chodí do jeslí. To se musí změnit, řekli si polští politici. Návrhy zákona, se kterými přichází jak vláda, tak i poslanci, mají především zjednodušit zakládání jeslí.

Ty by nově nespadaly pod ministerstvo zdravotnictví, ale pod resort práce. Odpadlo by tak například dodržování přísných předpisů.

Poslanci také navrhují vznik hned několika typů zařízení pro nejmenší děti. Rodiče budou mít na výběr jesle, dětské kluby, domácí školky nebo placenou paní na hlídání. Větší firmy si budou moci založit minijesle na svém pracovišti, podobně vyjdou vstříc vysoké školy studentům s dětmi.

Návrh zákona podporují všechny parlamentní strany, jeho schválení bude tedy jen formalitou. Politici chtějí, aby se mladí rodiče mohli díky novému zákonu vrátit co nejrychleji zpět do práce a měli zajištěnou péči o dítě.

Petr Vavrouška, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme