Polští politici i veřejnost si po třech letech připomněli havárii u ruského Smolenska

Přesně před třemi lety se během přistávacího manévru u ruského Smolenska zřítil polský vládní speciál. Na místě zemřelo 96 lidí včetně prezidentského páru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczynski přišel k prezidentskému paláci

Bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczynski přišel k prezidentskému paláci | Zdroj: Reuters

Ten den v 8 hodin 41 minut přišli Poláci u ruského Smolenska o prezidenta, celé velení armády a další významné osobnosti veřejného života. Dnes si země připomněla oběti leteckého neštěstí.

Jako první vzdal hold obětem katastrofy premiér Donald Tusk. Už v pět hodin ráno se zastavil u pomníku leteckého neštěstí, hned potom odletěl na pracovní cestu do Nigérie.

Hlavní vzpomínkové akce začaly okolo osmé hodiny na varšavském hřbitově Powazki, kde se sešli pozůstalí a zástupci vlády. Opozice v čele s Jaroslawem Kaczynským, bratrem zesnulého prezidenta, vzpomínala na oběti před prezidentským palácem.

Tam se také od rána scházely tisíce lidí, aby mší a minutou ticha uctili památku zesnulých.

K vidění před prezidentským palácem od rána byly jak hořící svíčky, tak věnce. Někteří z přítomných i skandovali, že se chtějí dozvědět pravdu o příčinách neštěstí.

Podle Poláků šlo o atentát

Smolenská tragédie již dlouho rozděluje polskou společnost. Zatímco vláda respektuje výsledky vyšetřování, z řad opozice stále zaznívají hlasy o plánovaném atentátu. A i více než padesát procent Poláků tvrdí, že příčiny havárie nezná.

„Dnes, tři roky po katastrofě, víc než polovina Poláků pořád neví, co bylo příčinou tragédie. Třicet procent občanů si dokonce myslí, že to byl atentát," říká opoziční poslanec Jacek Sasin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si Poláci připomněli tříleté výročí tragédie, v níž přišli o prezidenta, zjišťoval Petr Vavrouška

Vládní expertní komise ale tuto možnost už několikrát vyloučila a tvrdí, že za pád letadla mohly především chyby pilotů.

„Tři roky po katastrofě pořád nemáme k dispozici klíčové důkazy, které jsou i nadále v Rusku. To je vrak letadla, černé skříňky a originální záznamy z těchto zařízení. To budí naše pochybnosti,“ dodává poslanec.

„To je snad první letecká katastrofa na světě, která se vyšetřuje bez možnosti důkladné analýzy vraku letadla,“ rozčiluje se pan Dariusz.

Moskva ale tvrdí, že zbytky polského stroje vrátí ihned, jak ukončí vlastní vyšetřování

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme