Polští politici mluví o odebrání mistrovství světa ve fotbale Rusku

Rusko by podle některých polských politiků nemělo mít právo organizovat mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. V souvislosti s údajnou korupční aférou Mezinárodní fotbalové federace FIFA to zmínil předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz. Americké a švýcarské vyšetřování kauzy a rezignace prezidenta FIFA Seppa Blattera k tomu podle něj jasně vedou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko. Varšava | Foto: stock exchange

„Jestliže bylo rozhodnutí o konání mistrovství světa učiněné v souvislosti s korupcí nebo zločinným způsobem, je správné zrušit výsledek takového jednání,“ prohlásil Bogdan Borusewicz v rozhovoru pro Polskou rozhlasovou agenturu.

Šéf polské diplomacie Gregorz Schetyna v jiném rozhovoru uvedl, že se na úrovni ministrů zahraničí bude jednat o bojkotu mistrovství v Rusku. Na definitivní rozhodnutí je podle něj ale ještě příliš brzy. Bojkot nevylučuje například anglická fotbalová asociace.

Ve středu 27. května po měsících příprav švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. Celkem bylo z korupce vztahující se až do 90. let obviněno 14 lidí. Nezávisle na tom probíhá švýcarské vyšetřování přidělení mistrovství světa ve fotbale Rusku a Kataru.

Šanci na změnu pořadatele cítí i odpůrci konání mistrovství v Kataru v roce 2022, a to poté, co Sepp Blatter nečekaně rezignoval na funkci prezidenta FIFA, do které byl jen čtyři dny před odstupem znovuzvolen.

Blatter je považován za přítele Vladimira Putina, který skrze svého mluvčího uvedl, že rezignace šéfa FIFA byla pro Rusko velkým překvapením a že o jejích důvodech nic neví.

Právě Sepp Blatter se velkou měrou podílel na tom, aby Rusko získalo pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. Rusko také uvítalo, když Blatter svou funkci znovu obhájil.

Kritika, podle které se pod Blatterovým vedením v Mezinárodní fotbalové federaci rozšířila korupce, ho ale nakonec stála křeslo. Podezření provázelo právě také volbu pořadatelů následujících dvou světových šampionátů - Ruska a Kataru. Tu vyšetřuje Švýcarsko.

Tamní státní zastupitelství má podezření na praní špinavých peněz a na závažná pochybení při výběru organizátorů, a proto vyslýchalo 10 lidí, kteří v roce 2010 jako členové výkonného výboru FIFA hlasovali o pořadatelství.

Mezi nimi i šéfa španělského svazu a komise rozhodčích UEFA Angela Mariu Villara nebo ruského ministra sportu Viltalije Mutka, který se nechal slyšet, že přípravy mistrovství světa 2018 v Rusku nebudou vyšetřováním korupce ohroženy.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme