Polští politici se dohadují, kdo s kým poletí na papežův pohřeb

Na pohřeb Svatého otce do Vatikánu se chystá celá polská vláda a prezident Aleksander Kwaśniewski. Přítomny budou i další významné osobnosti, mezi nimi i někdejší prezident Lech Walensa. Polští politici se ale nemohou dohodnout, kdo a s kým poletí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Aleksander Kwaśniewski nabídl přátelům Jana Pavla II. místo na palubě prezidentského speciálu. Počítal s tím, že pozvání přijme například porevoluční premiér Tadeusz Mazowiecki nebo bývalý prezident Lech Walesa.

Ten to ale odmítl a prohlásil, že nepoletí na jedné palubě s člověkem, který se tolikrát dostal do rozporu s názory Jana Pavla II. Walesa proto raději poletí vládním letadlem společně s polskou vládou včele s premiérem Markem Belkou.

Neshody se objevily také v polské katolické církvi. Někteří kněží, zvláště z katolického tisku, kritizují primase polského, kardinála Józefa Glempa. Šéfredaktorovi katolického Všeobecného týdeníku otci Adamovi Bonieckému se nelíbí, že kardinál nepřerušil návštěvu Argentiny v době, kdy papež Jan Pavel II. umíral a že nebyl v těch chvílích s věřícími v Polsku.

Kardinál Glemp se z Latinské Ameriky vrátil až včera večer a uvedl, že mu žádné noviny nebudou radit, co má nebo nemá dělat. Dnes bude kardinál ve Varšavě celebrovat hlavní zádušní mši za zesnulého papeže. Mše začne v 17 hodin na Pilsudského náměstí a očekává se účast až tří set tisíc věřících. Zúčastní se i členové polské vlády, primátoři polských měst, diplomatický sbor a zástupci jiných církví.

Celé centrum Varšavy bude pro dopravu uzavřeno. Na bezpečnost věřících má dohlížet několik tisíc policistů. "Už v této chvíli platí zvýšená pohotovost pro všechny policisty a tento stav bude trvat až do skončení všech akcí," řekl mluvčí varšavské policie Mariusz Sokolowski. Po bohoslužbě totiž budou následovat vystoupení orchestrů a pěveckých sborů.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme