Polští politici znovu otevřeli téma potratů. Jedni chtějí liberalizaci, druzí úplný zákaz

Polští poslanci opět probírají jedno z nejcitlivějších témat v zemi. Zákon o potratech. Levice nabízí vůči ženám vstřícný návrh, konzervativní politici naopak úplný zákaz interrupce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm Polské republiky

Sejm Polské republiky | Foto: Krzysztof Białoskórski

Polští politici chtějí změnit téměř dvacet let starý zákon o potratech. Levice požaduje, aby mohla žena přerušit těhotenství do dvanáctého týdne. Navíc chce hrazenou antikoncepci ze zdravotního pojištění a do škol by se zavedla sexuální výchova.

Naopak část konzervativní pravice volá po úplném zákazu potratů bez výjimky. Tento návrh podporuje také polská katolická církev a v petici se za něj podepsalo už půl milionu Poláků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška přiblížil polskou debatu o potratech

„Šanci na schválení rozhodně nemá ta liberální verze levice, ale zřejmě neprojde ani varianta absolutního zákazu potratů,“ myslí si varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Polsko má jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě. Ženy mají nárok na interrupci pouze v případě, že je v ohrožení jejich život, plod je vážně poškozen, nebo pokud otěhotní v důsledku znásilnění.

Polky se proto často vydávají kvůli umělému přerušení těhotenství za lékaři do Česka či na Slovensko nebo volí nelegální potrat.

Úřady tvrdí, že se v Polsku ročně provede jen několik set interrupcí, realita se ale od oficiálních čísel značně odlišuje. Podle odhadů se pro umělé přerušení těhotenství rozhodne každý rok více než 150 tisíc žen.

Petr Vavrouška, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme