Polští poslanci budou opět hlasovat o registrovaném partnerství, opět pravděpodobně neprojde

Homosexuálové v Polsku se registrovaného partnerství hned tak nedočkají. Většina polských politiků ho odmítá uzákonit. Páry stejného pohlaví proto tuší, že i dnes poslanci Sejmu jejich prosbu shodí ze stolu. Během uplynulých let už poněkolikáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm Polské republiky | Foto: Krzysztof Białoskórski

Požadavek homosexuálů na registrované partnerství konzervativní politici v Polsku ignorují dlouhodobě. Tvrdí, že ohrožuje klasickou polskou rodinu. Navíc s ním nesouhlasí katolická církev a její názor řada politiků ctí.

„Církev má v Polsku velmi silnou moc, má obrovský vliv na politiky. Pokud katolická církev řekne ne, tak přes to nejde vlak,“ říká Goša, která je lesbička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Většina polských politiků ho odmítá uzákonit registrované partnerství. Podrobnosti od varšavského zpravodaje ČRo Petra Vavroušky

Dnes bude mít polský Sejm možnost hlasovat o třech návrzích zákona o registrovaném partnerství. Poslanci už ale dali jasně najevo, že neprojde.

Absence zákona přitom párům stejného pohlaví komplikuje život, s partnery v homosexuálním svazku se nepočítá například v dědickém řízení, v nemocnicích neposkytnou informace.

„Pro nás je největším problémem to, že nemáme stejná práva jako všichni ostatní. Platíme daně, dodržujeme zákony, ale žádným způsobem nemůžeme zaregistrovat náš svazek,“ prozrazují dvě ženy, které žijí spolu.

„Záleží nám na stejných právech, nepotřebujeme vynucenou toleranci společnosti, o to nám nejde, to třeba přijde časem,“ říká jedna z nich žena. Byla vůbec první Polkou, která ukázal svoji tvář a přiznala se veřejně k tomu, že je lesbička.

Po posledních parlamentních volbách se do polského Sejmu dostali politici, kteří vůbec poprvé veřejně přiznali svou sexuální orientaci. Moc to ale situaci v Polsku nezměnilo.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme