Polští poslanci budou rozhodovat o předčasných volbách

Polský Sejm dnes bude rozhodovat o předčasných volbách. Podle pozorovatelů ale návrh na zkrácení volebního období neprojde. Premiér Marek Belka v mimořádném televizním vystoupení navrhl parlamentu, aby se rozpustil. Sejm podle jeho názoru vyčerpal své možnosti a ztratil důvěru občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Belka připomněl, že poslanci blokují řadu návrhů zákonů a novelizací. Roční působení svého kabinetu přesto považuje za úspěšné.

Pro předčasné volby by se musely vyslovit dvě třetiny - tedy 370 poslanců. Parlamentní zpravodajové ale napočítali pouze 250 poslanců, kteří chtějí, aby se volby konaly už v červnu. Proti předčasnému termínu budou navzdory svým předvolebním slibům hlasovat členové vládního Svazu demokratické levice.

"Tento parlament musí přijmout ještě několik velmi důležitých zákonů," vysvětlil postoj levicových poslanců Krzysztof Janik. Pravicová opozice a část socialistů se ale domnívají, že Svaz demokratické levice v očekávání volebního fiaska jen hraje o čas.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme