Polští poslanci jednají o zákazu potratů

Polský parlament bude dnes odpoledne projednávat úplný zákaz umělého přerušení těhotenství. Ústavní zákon o ochraně života se vztahuje na období od početí až po přirozenou smrt. Vládní Liga polských rodin navrhuje absolutní zákaz interrupcí. Ženské organizace se bouří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za práva žen: "Jsi proti potratu?" | Foto: Pavel Novák

Liga polských rodin prosazuje změnu ústavy, podle které by žena neměla právo na interrupci ani v případě znásilnění, silného poškození plodu nebo při ohrožení života matky. Podle obránkyň ženských práv by taková změna ústavy situaci polských žen ještě více zhoršila.

Už teď patří polské zákony v tomto směru k nejpřísnějším v Evropě a jejich výsledkem jsou nelegální potraty často s trvalými zdravotními následky.

V Polsku se ročně provádí až dvě stě tisíc nelegálních interrupcí. Oficiálně jich je ale méně než dvě stě. "Ideologie se naprosto rozchází se skutečností," připomíná Wanda Nowická z Federace pro práva žen a plánování rodiny.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme