Polští poslanci odmítli změny v zákoně o potratech

Zákon o potratech se v Polsku zatím měnit nebude. Poslanci polského Sejmu totiž odmítli hned dva návrhy, které měly změnit život polským ženám. Jeden vstřícný, druhý velmi přísný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Sejm | Foto: Piotr VaGla Waglowski

Přes polské poslance neprošel návrh levice, která navrhovala velmi liberální zákon o potratech.

Ten by umožnil přerušení těhotenství do 12. týdne, potrat by byl hrazen stejně jako antikoncepce ze zdravotního pojištění a do škol by se zavedla sexuální výchova.

Poslanci Sejmu zamítli ale také návrh zákona, který naopak absolutně zakazoval potraty. A tak platí i nadále, že má Polsko jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu popisoval zamítnutí změn zákona o potratech a jeho důvody Petr Vavrouška

Ženy ho mohou podstoupit jen pokud je v ohrožení jejich život, plod je vážně poškozen, nebo pokud otěhotní v důsledku znásilnění.

Za minulý rok provedli polští lékaři oficiálně jen přes 500 potratů. Podle nevládních organizací ale těch nelegálních bylo až 100 tisíc.

Umělé přerušení těhotenství se v Polsku provádí načerno v ordinacích, nebo jezdí Polky do České republiky a především na Slovensko.

Na potratovou politiku má vliv především silná katolická církev. Navíc se za měsíc konají parlamentní volby.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme